لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲۷ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۳۸

قرارداد ۷۱ پروژه با شورا‌های انکشافی و شرکت‌های خصوصی امضا شد


‎وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان می‌گوید که این پروژه‌ها شامل مدیریت و تنظیم آب، سرکسازی و آبرسانی بوده و با عملی شدن آن زندگی هزاران تن تغییر خواهد کرد.

نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات روز یکشنبه حین امضاء قرارداد این پروژه‌ها گفت که این پروژه‌ها طبق خواست مردم عملی شده و در چندین ولایت مشکلات مردم را تا حدی حل خواهد ساخت.

نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات
نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات

وی گفت:

"با تطبیق این ۷۱ پروژه که به ارزش چهار صد و بیست سه میلیون هفت صد و هفتاد و شش هزار و شش صد و شصت نه افغانی در مجموع دولک و سی هزار و یکصد و هفتادو یک هزار پنج نفر از آن مستفید می‌شود و یک لک و بیست دو هزار و پنچ صد و هفتاد و یک هزار روز کاری ایجاد می‌کند."

آقای درانی افزود که این پروژه‌ها در ولایات کابل، بلخ، بغلان، بدخشان، غور، لوگر، کندز، بامیان و برخی ولایات دیگر تطبیق خواهد شد.

وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان گفت که این وزارت از اوایل سال گذشته تا کنون ۴۸۸ پروژه را در بخش مدیریت آب به ارزش بیش از دو میلیارد افغانی تطبیق کرده‌است.

وی می‌گوید که بیش از یک و نیم میلیون تن از آن مستفید شده و برای مردم بیش از یک میلیون روز کاری فراهم ساخته است.

این در حالیست که رئیس جمهور غنی در مراسم آغاز برنامه ملی کاریابی برای ثبات تعهد کرد که با آغاز کار روی برخی از پروژه‌ها برای هزاران تن زمینه کار فراهم خواهد شد.

در این حال برخی از اعضای شوراهای انکشافی این پروژه‌ها را در زمینه انکشاف قریه‌ها و کاریابی مهم پنداشته خواهان تطبیق پروژه‌های بیشتر در ولایات ‌شان شدند.

صدام یکی از اعضای این شورا‌ها در مورد گفت:

"ما همچنان پروژه‌های دیگر را نیز می‌خواهیم، به دنبال این پروژه‌ها زیاد دویدیم اکنون وزیر صاحب همراه ما قرارداد آن را امضا کرد سیلاب‌ها زمین‌های زیاد ما را تخریب می‌کند باید همراه ما به اندازه توان‌شان همکاری کنند تا زمین‌های ما نجات پیدا کند."

به اساس معلومات وزارت احیا و انکشاف دهات، این وزارت هزاران پروژه را در مناطق مختلف افغانستان آغاز کرده و حتی کار برخی این پروژه‌ها پایان یافته است.

مسئولین این وزارت می‌گویند که بیشتر روی تطبیق پروژه‌های انکشاف زراعت و مدیریت آب، فراهم سازی آب آشامیدنی و رسانیدن محصولات زراعتی به مارکیت تمرکز خواهند کرد.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG