لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۰۹

تبصرۀ روزنامه های کابل درمورد درگیری های اخیر در تورخم


بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل مطالب شان را به درگیری های اخیر در بندر تورخم اختصاص داده اند.

ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله اش نوشته که از چند روز به این طرف نیروهای پاکستان تلاش می‌کنند تا در نقطه صفری تورخم تأسیسات نظامی ایجاد کنند اما در نتیجه دفاع نیروهای امنیتی افغان تا کنون به این کار موفق نشده اند اما به هر دو طرف تلفات وارد شده است.

سرمقاله نویس نوشته که پرسش اینجاست که پاکستان با انجام این چنین اعمال چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

به باور سر مقاله نویس حکومت افغانستان برخلاف حقایق تاریخی بر بنیاد دوستی یک طرفه با پاکستان روابط دارد که نتیجه آن چنین است.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله اش نوشته با آنکه از سه روز به این طرف در بندر تورخم وضعیت اضطراری است اما باید از طریق گفتگو این مسئله حل گردد.

در سرمقاله آمده است که حکومت و مردم افغانستان از جامعه جهانی می‌خواهند تا مانع این کار نامناسب پاکستان شده و یا این که بر آن کشور فشار وارد کند.

به باور نویسنده پاکستان نمی‌تواند که با ایجاد تأسیسات و یا وضع اخذ ویزه باشنده های دو سوی خط دیورند را از هم جدا بسازد.

سرخط

روزنامه سرخط در سرمقاله اش نوشته که به اساس توافقات صورت گرفته هنگام ایجاد تأسیسات در دو سوی خط دیورند دو طرف با هم باید توافق کنند، اما پاکستان چندین بار تلاش کرده تا با استفاده از توپ و تانک در نقاط صفری میان دو کشور تأسیسات نظامی ایجاد کند.

در سرمقاله آمده که ایجاد تأسیسات از سوی پاکستان در نقاط صفری در زمان حکومت پیشین با جدیت پیگیری نمی‌شد، اما حکومت وحدت ملی در این مورد واکنش نشان داد و با استفاده از سلاح و حمله از ایجاد آن جلوگیری می‌کند.

و در ادامه آمده که شهادت قاسم خان یک افسر افغان هنگام ایجاد تأسیسات از سوی پاکستان در گوشته توانست سیاست پاکستان در این مورد را خنثی بسازد و حالا هم شجاعت نیروهای سرحدی افغان تجاوز آشکار پاکستان در خاک افغانستان را متوقف خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG