لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲۷ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۱۸

ناتو: تا سال ۲۰۲۰ از نیرو های افغان حمایت می‎کنیم


روزنامۀ «USA Today» مطلبی را در باره ادامه تعهد پیمان ناتو با افغانستان نشر کرده‎است.

در مطلب آمده‎است، شاید در یکی از جلسات سران کشور های عضو ناتو کمک پنج میلیارد دالری برای آموزش، تجهیز و تمویل نیرو های افغان تا سال ۲۰۲۰ تعهد شود.

نویسنده مطلب به سخنان روز چهارشنبه ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو اشاره کرده که گفته‎است: "مأموریت ناتو را تا سال ۲۰۱۷ در افغانستان ادامه می‎دهند."

به نوشتۀ روزنامه، ستولتنبرگ افزوده که در باره شمار سربازان شان که در سال ۲۰۱۷ در افغانستان حضور خواهند داشت، فیصله می‎کنند.

«USA Today» به نقل از یک دیپلومات نوشته‎است که وضعیت افغانستان خراب است و نیروهای افغان هنوز هم در میدان جنگ از لحاظ اکمالات و رهبری مشکل دارند.

نام این دیپلومات ذکر نشده‎است.

روزنامه در ادامه به نقل از وی نوشته که بخاطر افزایش تحرکات طالبان شاید ناتو به کمک مالی نیروهای افغان و آموزش دهی آنها ادامه بدهد، تا با استفاده از آن تا آخر ۲۰۱۶ فعالیت مؤثر کرده بتوانند.

واشنگتن پست

روزنامۀ واشنگتن پست می‌نویسد، انتظار می‌رود رهبران جهان در هفته‌های آینده پلانی را تصویب کنند که بر اساس آن با وجود کاهش نظامیان بین‌المللی در افغانستان، پایگاه‌های نظامی کلیدی ناتو درین کشور فعال خواهند بود.

یک دیپلومات که نخواسته نامش افشا شود، به روزنامه گفته‌است که قرار است این پلان در جلسه ماه آینده سران در وارسا اعلان شود.

به نوشته روزنامه، شمار پایگاه‌های نظامی که بر اساس این پلان در افغانستان فعالیت خواهند کرد، مشخص نیست.

واشنگتن پست به سخنان منشی عمومی ناتو هم اشاره کرده که گفته‌است، ناتو پلانی را در مورد شمار نظامیانی نهایی می‌سازد که در نظر است در سال ۲۰۱۷ در افغانستان حضور داشته باشند.

وال ستریت ژورنال

و وال ستریت ژورنال می‌نویسد، شاید ناتو شش پایگاه نظامی خود را سال آینده در افغانستان فعال نگه بدارد.

روزنامه به نقل از مقام‌های ناتو نوشته‌است، پلان ناتو که در آن کاهش نیروهای این پیمان در افغانستان مد نظر گرفته شده، به تأخیر افتاد.

به نوشته روزنامه، نیروهای ناتو که فعلاً در افغانستان مستقر هستند، به حمایت از نیروهای افغان و آموزش دهی آنها ادامه می‎دهند.

وال ستریت ژورنال به سخنان اشتون کارتر، وزیر دفاع امریکا هم اشاره کرده که گفته‎است، بحث در مورد شمار نظامیان امریکایی در افغانستان در نشست قبلی ناتو شامل نبود.

هم اکنون ۹۸۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند، که ۶۸۰۰ تن ازین سربازان در چوکات مأموریت حمایت قاطع ناتو وظیفه اجرا می‎کنند.

XS
SM
MD
LG