لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۲۶ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۵۰

سرخط: پاکستان در تلاش متحد ساختن طالبان افغان است


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتری مطالب و تبصره‌های خود را در مورد حمله خونین اخیر در غرب کابل و نگرانی از نا امنی‌های جاری در افغانستان نوشته‌اند.

ویسا

روزنامه ویسا در مطلبی به نقل از ولسی جرگه نوشته‌است که رویداد پنجشنبه در قلعه حیدر خان کابل نشان داد که وضعیت امنیتی وخیم بوده و باید در این باره با محمد اشرف غنی رئیس جمهور گفتگو شود.

در مطلب آمده‌است که در مورد این حمله یک ماه پیش به مسئولان امنیتی اطلاع داده شده بود اما مسئولان در زمینۀ جلوگیری از آن اقدام نه بلکه بی‌پروایی کرده‌اند.

نویسنده مطلب گفته‌است که نیروهای پولیس به گونه غیر مسلکی در چندین بس به کابل انتقال می‌شد و به اطلاعات استخباراتی در این مورد هیچ توجه صورت نگرفته‌است.

ویسا در مطلب جداگانه‌یی نوشته‌است که در بخش امنیتی باید اصلاحات به میان آمده و بجای مسئولان غیر مسلکی و بی‌تفاوت افراد مسلکی و کارا به کار گماشته شوند.

روزنامۀ آرمان ملی در سرمقاله‌اش نوشته که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان باید مسئولانی را که در این مورد بی‌پروایی و غفلت کرده‌اند شناسایی کند.

سرمقاله نویس می‌گوید که این افراد پس از شناسایی باید از وظایف برکنار و به نهاد های عدلی و قضایی معرفی شوند.

این روزنامه در مطلب دیگری گفته‌است که برای زخمیان حادثۀ روز پنجشنبه کابل حدود سیزده هزار سی سی خون در ولایت هرات جمع آوری شده‌است.

روزنامه دولتی هیواد در مطلبی گفته‌است که در باره تشکیلات امنیتی و دفاعی ولایت میدان وردک باید غور مجدد صورت گیرد.

به گفته نویسنده مطلب مسئولان امنیتی این ولایت در رویداد خونین اخیر کابل بی‌پروایی کرده و پیش از این قومندان امنیه میدان وردگ نیز به اتهام رابطه با طالبان مسلح توقیف شده‌است.

سرخط

و روزنامه سرخط نوشته‌است که پاکستان تلاش دارد تا طالبان افغان را متحد سازد.

روزنامه به نقل از جنرال عبدالرازق قومندان امنیه کندهار گفته‌است که پاکستان سعی می‌کند از راه فشار طالبان را وادار کند تا رهبری ملا هبت‌الله آخندزاده را بپذیرند و از یک رهبر پیروی کنند.

روزنامه نوشته‌است که پاکستان نیز با بی‌ثباتی و تهدیدات تروریزم روبرو بوده اما با آن هم حلقاتی تروریستی را بر ضد افغانستان و هند تمویل می‌کند.

نویسنده مطلب گفته‌است که هیچ جناح از شر تروریزم در امان نخواهد ماند و تمویل کننده‌های آن نیز با عواقب خطرناک روبرو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG