لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۰:۰۶

سرخط: سخنان اشرف غنی در وارسا فریاد پاکستان را بلند کرده‌است


بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز کابل اظهارات رئیس جمهور اشرف غنی در مورد پاکستان در نشست وارسا و واکنش مقامات آن کشور در برابر این اظهارات را به بحث گرفته اند.

سرنوشت

روزنامه سرنوشت در شماره امروز اش نوشته که وزارت خارجه پاکستان در برابر اظهارات رئیس جمهور غنی عکس‌العمل نشان داده و آن را جملات ناشی از ناامیدی خوانده است.

سرنوشت نوشته که محمد نفیس زکریا سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در صحبت با خبرنگاران اتهامات وارد شده از سوی رئیس جمهور غنی را رد کرده‌است.

در مطلب آمده که نفیس زکریا گفته که از حرف‌های رئیس جمهور افغانستان در نشست وارسا نا امید شده‌اند و افزوده که افغانستان همواره بر آن کشور اتهام می‌بندد.

در ادامه به نقل از وی آمده که حکومت افغانستان باید در مبارزه جاری در برابر تروریزم با آن کشور همکاری کند.

رئیس جمهور غنی در نشست وارسا در پولند گفته است که ابتکارات منطقوی باعث همکاری‌های قابل ملاحظه گردیده و نتایج ملموس را در پی داشته اند، اما تنها پاکستان از این میان مستثنی بوده‌است.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد نیز به نکات مهم سخنرانی رئیس جمهور افغانستان در وارسا پرداخته است.

هیواد در مطلبی نوشته که رئیس جمهور غنی در این نشست گفته که تلاش‌های افغانستان در پیوند به تأمین صلح به وسیله پاکستان ناکام ساخته شده‌است و افزوده که با وجود تعهدات واضح در مذاکرات چهار جانبه صلح از سوی پاکستان، تفکیک خطرناک آنها میان تروریستان خوب و بد، هنوز در عمل به قوت خود باقی است.

سرخط

روزنامه سرخط نیز سرمقاله اش را به همین موضوع اختصاص داده‌است.

در سرمقاله آمده که سخنان رئیس جمهور غنی در وارسا فریاد پاکستان را بلند کرده‌است.

در ادامه آمده که آقای غنی در این نشست از عملکرد پاکستان شدیداً انتقاد کرده‌است.

سرمقاله نویس نوشته که این اولین بار است که افغانستان در یک نشست جهانی از پاکستان انتقاد کرده‌است.

به باور سرمقاله نویس، پاکستان از سال ها بدینسو متهم به حمایت از تروریستان است و از آغاز پیدایش گروه طالب در افغانستان از این گروه حمایت کرده‌است.

در ادامه آمده که پاکستان در بخش مبارزه با تروریزم با جامعه جهانی و افغانستان تعهداتی زیادی را انجام داده اما به آن عمل نکرده‌است.

سرمقاله نویس اظهارات رئیس جمهور محمد اشرف غنی در مورد عملکرد پاکستان در نشست وارسا را یک گام بجا و موثر دانسته است.

XS
SM
MD
LG