لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۲۴

طراح قتل عام در مکتب پشاور در افغانستان کشته شد


عمر نری طراح قتل عام در مکتب پشاور

نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان طراح قتل عام در مکتب پشاور در افغانستان کشته شد.

به نوشتۀ روزنامه در تصمیم حمله طیاره بی پیلوت بر قوماندان طالبان پاکستانی عمر منصور که به عمر نری هم معروف بود رهبران حکومت افغانستان هم سهم داشتند.

حمله بر مکتب نظامی در پشاور در ماه دسمبر سال ۲۰۱۴ خونین ترین و تکان دهنده ترین حمله تروریستی در تاریخ پاکستان به شمار می‌رود.

در آنوقت یک گروه افراد مسلح به این مکتب حمله کردند که این حمله هشت ساعت دوام داشت و در آن ۱۴۸ نفر از جمله ۱۳۲ شاگرد، معلم و کارمند این مکتب نیز کشته شدند.

به نوشته روزنامه نیویارک تایمز کشته شدن طراح حمله بر این مکتب در حمله طیاره بی پیلوت امریکایی ممکن است بر روابط پاکستان و امریکا تأثیر مثبت داشته باشد.

روزنامه می‌افزاید کشته شدن رهبر طالبان افغان ملا اختر محمد منصور در حمله طیاره بی پیلوت امریکایی در بلوچستان حکومت پاکستان را خشمگین نموده و مقامات پاکستانی این حمله را تجاوز بر حریم این کشور نامیدند.

حالا کشته شدن مسئول بدترین حمله تروریستی در پاکستان توسط طیاره بی پیلوت امریکایی در افغانستان می‌تواند این مناسبات را دوباره بهتر بسازد.

ستارز اند سترایپس

روزنامه ستارز اند سترایپس که به اردوی امریکا مربوط می‌باشد در شماره اخیر خود در مورد تعیین قوماندان نو بخش تعلیمی قوای بین المللی در افغانستان معلومات داده و نوشته است که جنرال ریچارد کایزر اکنون وظیفه دارد که توانایی های قوای امنیتی افغان را در ساحه نظم و تداوم بلند ببرد.

روزنامه می‌افزاید که جنرال کایزر در روز اول کار رسمی اش در افغانستان در خطاب به مقامات امنیتی افغان گفت که ما و شما باهم کار زیاد در پیش داریم و من برای تشکیل قوای دفاع ملی مؤثر در افغانستان از هر اقدام ممکن استفاده خواهم کرد.

او بیان نمود که افغانستان مستحق هر تلاش در این راستا می‌باشد و این تلاش‌ها صورت خواهد گرفت.

هیل تاپ تایمز

نشریۀ هیل تاپ تایمز چاپ امریکا در شمارۀ اخیر خود در مورد دوام حضور قوای امریکا در افغانستان مطلبی را به نشر رسانده که در بخش آن می‌نویسد با تصمیم رئیس جمهور اوباما که در سال ۲۰۱۷ هم بیش از ۸ هزار سرباز امریکایی را در افغانستان حفظ می‌کند، قرارگاه های قوای امریکا در کندهار و ننگرهار تخلیه نخواهند شد.

به نوشتۀ نشریه رئیس جمهور اوباما این تصمیم را در تفاهم با رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان اتخاذ کرده و مقامات افغان از این تصمیم استقبال نموده اند.

نشریه می‌افزاید رئیس جمهور اوباما می‌خواهد از این طریق به طالبان هم بفهماند که انتظار پیشرفت و پیروزی در افغانستان نباشند و آنها را تحت فشار قرار می‌دهد تا به این نتیجه برسند که یگانه راه برای ختم این بحران از سوی طالبان مذاکره با حکومت افغانستان و انتخاب راه حل سیاسی می‌باشد.

XS
SM
MD
LG