لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۵۴

دانش: مواد مخدر به ادامه جنگ در افغانستان کمک کرده‌است


سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور

معاون دوم رئیس جمهور می‌گوید که کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر به ادامه جنگ در افغانستان کمک کرده‌است.

معاون دوم رئیس جمهور می‌گوید که امنیت، ثبات و پیشرفت افغانستان، منطقه و جهان به موفقیت مبارزه علیه کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر وابسته است.

سرور دانش روز یک شنبه در آغاز هفته بسیج ملی مبارزه با مواد مخدر در کابل گفت که مواد مخدر امکانات مالی برای جنگ تحمیل شده افغانستان تهیه می‌کند.

آقای دانش می‌گوید:

"مافیای بین‌المللی مواد مخدر و شبکه‌های آن، در کشورهای مختلف جهان تلاش به خرچ می‌دهند تا به تعداد معتادین روز به روز افزود شود و آنان سود بیشتری را کمایی نمایند مواد مخدر مشکلات بی‌شماری را نه تنها برای افغانستان بلکه برای کشورهای همسایه و به همین گونه در سطح وسیع‌تر برای جهان به وجود می‌آورد."

دانش: مواد مخدر امکانات مالی برای جنگ تحمیل شده افغانستان تهیه می‌کند.
دانش: مواد مخدر امکانات مالی برای جنگ تحمیل شده افغانستان تهیه می‌کند.

آقای دانش با بیان اینکه حکومت افغانستان با وجود تمامی مشکلات موجود، با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر مبارزه می‌کند تأکید کرد که جامعه جهانی و کشورهای منطقه باید همکاری‌های شان را در این مورد کاهش ندهند.

با آنکه در پیام‌های رئیس جمهور و رئیس اجرائیه افغانستان به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر و هفته بسیج ملی مبارزه با مواد مخدر در خصوص دست آورد ها در زمینه مواد مخدر اشاره شده، روی مبارزه جدی علیه این پدیده نیز تأکید گردیده‌است.

هفته بسیج ملی مبارزه با مواد مخدر روز یک شنبه آغاز و تا یک شنبه آینده دوام خواهد کرد که در این مدت برنامه‌های مختلف مبارزه با مواد مخدر آماده و به مردم نیز آگاهی داده خواهد شد.

از سوی هم سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان می‌گوید، با آنکه در سال ۲۰۱۵ میلادی کشت و تولید مواد مخدر در کشور کاهش یافته‎است اما می‎افزاید که ممکن در سروی‎های سال جاری تغییرات رونما گردد.

خانم عظیمی در این نشست گفت که شبکه‎های مافیایی مواد مخدر تلاش دارند تا بخاطر منافع شخصی‎شان مردم را در ولایات مختلف کشور معتاد به مواد مخدر نمایند.

وی افزود که مواد مخدر نه تنها به امنیت افغانستان بلکه به تمامی جهان یک تهدید شمرده می‎شود.

عظیمی: اقتصاد نامشروع و منابع مالی مخالفین مسلح از قاچاق مواد مخدر تأمین می‎گردد.
عظیمی: اقتصاد نامشروع و منابع مالی مخالفین مسلح از قاچاق مواد مخدر تأمین می‎گردد.

خانم عظیمی افزود:

"مواد مخدر در حقیقت بودجه جنگ تحمیلی افغانستان را تأمین می‎کند و تروریزم را تمویل می‎کند امروز در افغانستان بخش عمده‎یی اقتصاد نامشروع و منابع مالی مخالفین مسلح از قاچاق مواد مخدر تأمین می‎گردد و در حقیقت مخالفین مسلح دولت بزرگترین قاچاقچیان مواد مخدر و حامیان کشت و تولید این مواد هستند و امنیت افغانستان و جهان به مواد مخدر گره خورده‎است."

خانم عظیمی افزود که افغانستان در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۷۵ درصد مواد مخدر جهان را به ارزش نزدیک به ۷۰ میلیارد دالر تولید کرده‎است.

اما باز محمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله می‎گوید که از این پول تنها ۴۴۰ میلیون دالر به دهاقین رسیده که ۳ تا ۵ درصد عاید بدست آمده از مواد مخدر را تشکیل می‎دهد.

آقای احمدی از کشورهای منطقه و جهان خواست تا بخاطر جلوگیری از کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر همکاری‎های شان را با حکومت افغانستان بیشتر سازند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG