لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۰

خانم ربوده شدۀ هندی از چنگ ربایندگان آزاد گردید


جودیت دیسوزا تبعه هند که نزدیک به یک و نیم ماه پیش از شهر کابل از سوی افراد مسلح ناشناس ربوده شده بود، رها ساخته شده‌است.

قوماندانی امنیه کابل می‌گوید: این زن ناوقت روز جمعه در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی از چنگ ربایندگان نجات داده شد.

فریدون عبیدی رئیس تحقیقات جنایی این قوماندانی روز شنبه به رادیو آزادی با آنکه جزئیات بیشتر در این مورد نداد اما گفت که وضعیت خانم دیسوزا خوب است و تحقیقات در مورد این قضیه جریان دارد.

عبیدی: وضعیت خانم دیسوزا خوب است و تحقیقات در مورد این قضیه جریان دارد
عبیدی: وضعیت خانم دیسوزا خوب است و تحقیقات در مورد این قضیه جریان دارد

وی افزود:

"دیروز بعد از ظهر در یک اقدام نیروهای امنیتی خانم هندی که اختطاف شده بود رها شده و به سفارت هندوستان تسلیم داده شده صحت اش خوب است، قضیه تحت بررسی قرار دارد و جزئیات بیشتر در این مورد در یک کنفرانس خبری با مردم شریک ساخته خواهد شود."

سوشما سواراج وزیر خارجه هند در صفحه تویتر اش از رهایی جودیت دیسوزا ابراز خرسندی کرده‌است.

جودیت دیسوزا در کابل با موسسه آغا خان کار می‌کرد و به تاریخ نهم ماه گذشتۀ میلادی در ساحۀ تایمنی شهر کابل از سوی افراد مسلح ناشناس ربوده شد. اینکه وی از سوی چه کسی یا کدام گروه به کدام هدف ربوده شده بود، مشخص نشده‌است.

پیش از این رویداد کاترین جین ویلسن یک زن آسترالیایی از سوی افراد مسلح ناشناس در ولایت ننگرهار ربوده شده بود.

در عین حال یک زن هالندی در سال گذشتۀ میلادی در کابل ربوده شد و سپس از سوی نیروهای امنیتی افغان نجات یافت.

این در حالیست که چندی پیش وزارت داخلۀ افغانستان اعلام کرد که اتباع خارجی بخاطر مصونیت بیشتر شان هنگام گشت و گذار در شهر محافظین امنیتی را با خود داشته باشند.

با این همه شماری از آگاهان مسایل سیاسی می‌گویند که برخی قضایای اختطاف در افغانستان ابعاد سیاسی دارند. محمد بشیر عاطف یکی از این آگاهان در مورد به رادیو آزادی گفت:

"بدون شک حکومت و همچنان کشورهای که با افغانستان در این مسیر کمک سیاسی می‌کنند مشترکاً مکلفیت دارند تا مصونیت تمام اتباع خارجی را در افغانستان تأمین بکنند و نگذارند که افغانستان به صحنه رقابت کشورهای رقیب مبدل شود."

آقای عاطف گفت: برخی گروه‌ها در افغانستان بخاطر مطالبات سیاسی شان دست به چنین اختطاف‌ها می‌زنند و به گفتۀ وی لشکر طیبه که مقر آن در پاکستان است، یکی از این گروه‎هاست.

گزارش: سحر لیوال

XS
SM
MD
LG