لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۲۹

حاجی آغا: حکومت زمینۀ بهتر جلب سرمایه گذاری را مساعد سازد


رحم الدین حاجی آغاز رئیس هیئت مدیره بورد متشبثین ملی افغانستان

بورد عالی مشورتی متشبثین ملی افغانستان می‌گوید: حکومت از آمدن سرمایه گذاران به داخل کشور حمایت نموده، امنیت آنان را تأمین و شرایط بهتر سرمایه گذاری را برای آنان فراهم بسازد.

این در حالیست که بر اساس گزارش برخی رسانه‌های پاکستان، آن کشور به ۱۲۰۰ تاجر افغان هشدار داده تا ظرف شش ماه آینده پاکستان را ترک کنند.

رحم الدین حاجی آغاز رئیس هیئت مدیره بورد متشبثین ملی روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت: حکومت باید برای سرمایه گذاران زمین، برق و سایر سهولت‌ها را در داخل کشور مهیا سازد.

وی گفت:

" از حکومت افغانستان خواهش می‌کنیم که از همچو سرمایه گذار‌ها باید حمایت کند ولی متأسفانه فعلاً سرمایه گذاران که در داخل مملکت هستند هنوز هم با مشکلات روبرو هستند به همین ارتباط حمایت جدی دولت را می‌خواهیم تا بخاطر زمین، برق سهولت‌های سرمایه گذاری این وظیفه دولت است."

حاجی آغا همچنان می‌گوید: اگر حکومت زمینه‌های بهتر سرمایه گذاری را برای تاجران افغان در داخل کشور فراهم نکند آنها دلسرد شده و سرمایه های شان را به بیرون از کشور انتقال می‌دهند.

حدود دو هفته قبل مسئولان اتاق تجارت و صنایع گفته بودند که پس از تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان، سرمایه گذاران افغان از ایالت‌های خیبر پشتونخواه و بلوچستان می‌خواهند سرمایه‌های خود را به افغانستان انتقال دهند.

به اساس معلومات اتاق تجارت و صنایع، سرمایه گذاران افغان بیش از ۲۴۰ شرکت در آنسوی خط دیورند دارند و حدود یک نیم میلیارد دالر سرمایه گذاری کرده‌اند.

این در حالیست که سال گذشته امارات متحده عربی نیز به برخی تاجران افغان دو روز مهلت داده بود تا آن کشور را ترک کنند.

تلاش نمودیم تا در این زمینه نظر مسئولین در سفارت پاکستان را هم داشته باشیم اما آنها در این مورد صحبت نکردند.

در همین حال وزارت تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید: اگر این سرمایه گذاران به کشور بیایند، حکومت زمینه‌های بهتر سرمایه گذاری را برای آنها فراهم خواهد ساخت.

مسافر قوقندی سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی گفت: آنها تلاش می‌کنند علاوه بر تجار افغان، تجار خارجی نیز در این کشور سرمایه گذاری نمایند.

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان
مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان

وی گفت:

" از این سرمایه گذاران حکومت افغانستان بخصوص وزارت تجارت استقبال می‌کند و تمام تلاش خود را بخاطر مساعد کردن زمینه‌های کاری‌شان در افغانستان از نگاه زمین دسترسی به انرژی و بازاریابی در دسترس‌شان قرار دهیم دروازه‌های کشور‌ شان همواره بروی آنها باز است تا بیایند و در داخل کشور سرمایه گذاری کنند."

در همین حال شماری از کارشناسان اقتصادی تأکید می‌کنند که حکومت علاوه بر فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری، امنیت سرمایه گذاران را نیز باید تأمین کند.

تاج محمد اکبر یکتن از این کارشناسان می‌گوید که اگر چنین نشود، سرمایه گذاران که در خارج از کشور اند جرأت سرمایه گذاری در افغانستان را نکرده و سرمایه گذاران که در داخل اند نیز سرمایه‌های شانرا به بیرون از کشور انتقال خواهند داد.

به گفته وی، این مسئله سبب بطی شدن رشد انکشاف اقتصادی در افغانستان خواهد شد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG