لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲۷ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۱۱

مردم بلخاب با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه اند


اعضای شورای ولایتی سرپل ادعا دارند که پولیس‌ محلی ولسوالی سانچارک مانع رفت و آمد مردم بلخاب از مسیر ده مرده شده و این راه را از چندین جای مسدود ساخته اند.

محمد علی حکیمی عضو شورای ولایتی سرپل به رادیو آزادی گفت که پولیس‌ محلی ولسوالی سانچارک این ولایت، مردم بلخاب را از مسیر ده مرده اجازه رفت و آمد نمی‌دهند.

این نماینده مردم از مسدود شدن راه بلخاب به علت آزار و اذیت پولیس محلی ولسوالی سانچارک ابراز نگرانی کرده می‌گوید: همین حالا قیمت آرد و روغن در این ولسوالی دو چند بالا رفته و به ندرت پیدا می‌شود.

وی گفت:​

"با مسدود شدن راه ده مرده قیمت‌ها دو چند شده و فعلاً آرد و روغن به پول پیدا نمی‌شود. از سوی هم یک تعداد پولیس‌ اربکی و محلی که از سوی یک تعداد وکلا حمایت می‌شوند راه را به کلی مسدود ساخته اند."

غلام یحیی یکتن از راننده موتر‌های باربری که در حال حاضر در شهر سرپل بسر می‌برد نیز گفت که آنها از چندین روز به این طرف انتظار باز شدن راه را می‌کشند اما تا هنوز راه باز نشده‌است.

وی گفت:
"راه بلخاب از چندین جای توسط اسکواتر‌ها بند ساخته شده و ما منتظر هستیم تا دولت امنیت راه را بگیرد و راه بازشود."

عبدالله انصاری ولسوال بلخاب که چهار روز قبل در یک گردهمایی مردم بلخاب صحبت می‌کرد نیز در مورد قیم مواد اولیه در بلخاب گفت:
"مدت چند روز می‌شود که راه ده مرده بسته شده و قیمت مواد خوراکه بلند رفته است. موتر‌های باربری که مواد خوراکه به بلخاب انتقال می‌دهند رفت و آمد کرده نمی‌توانند. اگر این مشکل تا چند روز دیگر ادامه یابد فاجعه انسانی رخ خواهد داد."

مقامات محلی نیز مسدود شدن راه بلخاب و بالا رفتن قیمت مواد اولیه را در بلخاب تایید می‌کنند اما مسدود شدن راه بلخاب را از سوی پولیس‌ محلی و اربکی رد می‌کنند.

ذبیح الله امانی سخنگوی والی سرپل در این ارتباط به رادیو آزادی گفت: این مسیر از مدت زیادی به این طرف از سوی مخالفین مسلح دولت بسته شده و این مناطق به کلی در کنترول مخالفین است.

آقای امانی افزود:
"ما اینکه پولیس‌های محلی و یا اربکی راه را مسدود کرده باشند به کلی رد می‌کنیم و این راه از سوی مخالفین مسدود است و ما این مشکل مردم بلخاب را درک می‌کنیم و کوشش داریم تا این مشکل آنان را حل نمایم."

سخنگوی والی سرپل تأکید می‌کند که اگر افرادی در صفوف پولیس محلی بوده و به این کار دست می‌زند در صورت شناسایی با آنان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

ولسوالی کوهستانی بلخاب که در۱۸۰کیلومتری مرکز سرپل موقعیت دارد نزدیک به ۷۰ هزار باشنده این ولسوالی در حال حاضر با مشکل کمبود مواد اولیه و مسدود شدن نزدیک‌ترین راه ده مرده که بلخاب را با مرکز سرپل وصل می کند، مواجه اند.

گزارش: محمد عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG