لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۳۴

برادر زینب: زینب برای عدالت خواهی به ستره محکمه رفته بود


پنج‌شنبۀ گذشته گزارشاتی در خصوص حملۀ یک خانم بالای ستره محکمه افغانستان و کشته شدن وی نشر گردید، اما اکنون خانوادۀ این خانم کشته‌ شده می‌گوید، نامبرده برای عدالت خواهی به ستره محکمه رفته بود.

این خانم زینب نام داشت شمس‌الرحمن شمس برادر زینب می‌گوید، خواهرش به علت خشونت خانوادگی زیاد رنج می‌برد که برای عدالت خواهی به ستره محکمه رفت و پولیس در آنجا بالای وی شک می‌کند و او را به قتل می‌رساند.

شمس می‌گوید، زینب برای این که کسی مانع وی از رفتن به ستره محکمه نشود و اگر شود او را تهدید کند یک میل تفنگچه را از خانه با خود گرفته بود.

وی می‌گوید:

"به نظر من امکان دارد، او فکر کرده که این یک چانس‌ است برای من که خانه برادرم در کنار ستره محکمه می‌باشد من خواهم رفت و مشکل خود را خواهد گفتم و یا به ستره محکمه پنا می‌برم و این که پولیس نزد وی یک تفنگچه را دریافت کرده‌است این تفنگچه در خانه بود که یک دو مرمی در آن بود او فکر کرده بود که شاید از خسران و یا هم اعضای خانواده، کسی مانع وی شود و او را تهدید کند تا از رفتن وی به ستره محکمه مانع نشوند."

زینب وقتی کشته شد که ۱۸ سال داشت برادر وی می‌گوید خواهرش حدود یک سال قبل در معاملۀ بدل ازدواج کرده‌است.

شمس می‌گوید که برای خواهرش به علت خشونت‌های خانوادگی بیماری روانی نیز پیدا شده بود که برای تداوی تصمیم داشت به پاکستان برود.

او می‌گوید خواهرش چندین بار دست به خود کشی زده بود، اما هنگامی که برای عدالت خواهی به ستره محکمه رفت، پولیس او را به جرم سلاح داشتن به قتل رساند.

او می‌افزاید:

"برای او بعضی تکلیف‌های روانی پیدا شده‌بود، بیشتر تنها می‌نشست، نان نمی‌خورد با کسی زیاد حرف نمی‌زد، چندین بار نزد داکتران بغلان جاییکه زندگی می‌کرد نیز مراجعه کرده بود نسخه‌های او موجود است، ما برای او و یک برادر دیگرم ویزه و پاسپورت گرفتیم و یک روز قبل دولت پاکستان ویزه داد که روز جمعه این حادثه به وقوع پیوست."

به گفتۀ آقای شمس حکومت افغانستان باید تلاش کند تا مانند خواهر وی دختران و زنان دیگر شکار آرزو های‌شان نشوند.

زینب پنج‌شنبۀ گذشته در مقابل ستره محکمۀ افغانستان از سوی پولیس کشته شد و آن وقت گزارشاتی نشر شد که نامبرده نیت حمله بالای مسئولین ستره محمکه را داشت.

بعد از کشته شدن زینب تا حال این پرسش که چرا زینب از سوی پولیس کشته شد؟ جواب داده نشده، اما هنگام با کشته شدن زینب گزارشاتی نشر شد که زینب نخست با پولیس برخورد فزیکی کرده‌است و یک پولیس را نیز زخمی ساخته‌است.

در این حال فریدون عبیدی رئیس تحقیقات جنایی کابل می‌گوید شواهدی وجود ندارد که زینب با کدام گروه مخالف ارتباط داشته باشد.

عبیدی: ثبوت وجود ندارد که زینب از سوی کدام گروهی تعیین شده باشد.
عبیدی: ثبوت وجود ندارد که زینب از سوی کدام گروهی تعیین شده باشد.

وی افزود:

"تا اکنون کدام ثبوتی بدست نیامده که او از سوی کدام گروهی تعیین‌ شده باشد اما احتمال دارد که انگیزۀ شخصی‌ وی او را به این کار وادار کرده‌باشد."

آقای عبیدی در این مورد از ارائۀ جزئیات بیشتر خودداری کرد اما گفت که منتطر نتایج طب عدلی هستند.

زینب متولد بغلان مرکزی بوده‌است که او شش برادر و دو خواهر دارد خسران وی از ولایت سمنگان می‌باشد که بعضی اوقات در پاکستان و گاهی در افغانستان زندگی می‌کنند.

این تنها زینب نیست که قربانی رواج بدل می‌شود بلکه قبل از این هم تعداد زیادی از دختران افغان شکار همچو رواج‌های ناپسند در جامعۀ افغانی شده که بعد از مدت کوتاهی با سرنوشت زینب دچار شده‌اند.

گزارش: خلیل سلطانی

XS
SM
MD
LG