لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۲۸ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۳۴

سرخط: روند مبارزه با فساد اداری سیاسی شده‌است


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر مطالب و تبصره‌های خود را در مورد آغاز تلاش‌های تازه در زمینه مباره با فساد اداری و عکس‌العمل‌ها در باره گزارش سازمان جهانی دیده بان حقوق بشر در مورد توقیف خانه‌های پنهانی در افغانستان نوشته اند.

اصلاح

روزنامه دولتی اصلاح سرمقاله اش را زیر این عنوان نوشته که حکومت ارادۀ قوی برای مبارزه با فساد اداری دارد.

سرمقاله نویس گفته است که شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد یک روز پیش به ریاست رئیس جمهور غنی کارش را آغاز کرد و با این کار زمینه دسترسی به عدالت فراهم شده و مبارزه با فساد با جدیت بیشتر انجام خواهد شد.

به گفته سرمقاله نویس، فساد اداری در یک دهه گذشته در افغانستان گسترش یافته اما حکومت وحدت ملی سعی می‌کند تا این پدیده را از این کشور ریشه کن سازد.

سرخط

روزنامه سرخط در مطلبی تحلیلی نوشته است که روند مبارزه با فساد اداری سیاسی شده‌است.

نویسنده مطلب گفته است که حکومت پیشین نیز طرح‌های را برای مبارزه با فساد ایجاد کرده بود اما بخاطر نتیجه نداد که برخی از مقامات بلند رتبه در فساد اداری دخیل هستند.

به گفته نویسنده مطلب، حکومت وحدت ملی نیز در زمینه مبارزه با فساد اداری با اشخاص سیاسی و با نفوذ روبرو می‌شود و این مبارزه بگونه رنگ سیاسی به خود می‌گیرد.

نویسنده مطلب پیشنهاد می‌کند که حکومت در موضوع مبارزه با فساد اداری نباید تحت تأثیر حلقات سیاسی قرار گیرد و مبارزه با این پدیده را باید همه جانبه و در سطح بالا انجام دهد.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی آغاز به کار شورای عالی مبارزه با فساد و حاکمیت قانون را زنگ خطر برای فساد پیشه گان خوانده است.

این روزنامه در سرمقاله اش نوشته است که حکومت وحدت ملی باید قبل از برگزاری کنفرانس بروکسل در زمینه مبارزه با فساد دست آورد های داشته باشد.

نویسنده سرمقاله گفته است که بخاطر موفقیت این پروسه باید به نهادهای عدلی و قضایی استقلال داده شود.

سرنوشت

روزنامه سرنوشت سرمقاله اش را به گزارش سازمان جهانی دیده بان حقوق بشر در باره موجودیت دو صد توقیف خانه پنهانی در افغانستان اختصاص داده و نوشته است که در این توقیف خانه ها نوجوانانی نگهداری می‌شوند که به اتهام تلاش برای انجام حملات انتخاری و داشتن روابط با طالبان مسلح بازداشت شده‌اند.

سرمقاله نویس گفته است که موجودیت این توقیف خانه ها تخطی آشکار از موازین حقوق بشر است.

نویسنده سرمقاله موجودیت این توقیف خانه ها را نگران کننده خوانده و گفته است، با وجود خواست‌های جدی که برای جلوگیری از آن مطرح گردیده تا هنوز حکومت این توقیف خانه ها را بسته نکرده است.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG