لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۲۶ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۳۳

خامنه‌ای: موافقه اتمی فایدۀ به ایرانیان نرسانده‌است


آیت الله علی خامنه‌ای رهبر مذهبی ایران

رهبر مذهبی ایران از نحوۀ اجرای توافق اتمی با غرب انتقاد کرد و امریکا را به بد عهدی متهم ساخت.

رهبر مذهبی ایران از چیزی که آنرا بد عهدی امریکا خواند شکایت کرده گفت که با گذشت شش ماه از توافق اتمی با غرب کدام فایدۀ آن به مردم این کشور نرسیده‌است.

آیت الله علی خامنه‌ای گفت:

" مگر قرار نبود که تعزیرات رفع شود تا در زندگی مردم اثر بگذارد؟ آیا پس از شش ماه، کدام تأثیر ملموس در زندگی مردم دیده می‌شود. قرار بود که تحریم‌ها یکباره برداشته شوند. ولی اکنون بحث رفع تدریجی تحریم‌ها مطرح می‌شود."

آیت الله خامنه‌ای که در مسایل ایران حرف آخر را می‌زند، گفت که واشنگتن علیرغم توافق اتمی تلاش کرده‌است که روابط اقتصادی ایران با کشورهای دیگر را تخریب کند.

در این حال استیون مال، هماهنگ کننده ارشد وزارت خارجه امریکا در اجرای توافق هسته‌ای، گفته است تنها شش ماه از اجرای این توافق گذشته و زمان می‌برد تا تأثیرات آن بر زندگی مردم ظاهر شود.

آقای خامنه‌ای که قبلاً نیز احتمال گفتگوی بیشتر با امریکا را رد کرده بودگفت، تهران با واشنگتن دیگر گفتگو نخواهد کرد.

او اشاره کرد که امریکا به گفتگو در بارۀ مسایل منطقه‌ای تمایل نشان داده است، اما افزود که چنین مذاکرات به گفتۀ وی "سم مهلک" خواهد بود و بر امریکایی‌ها نمی‌توان اعتماد کرد.

امریکا و ایران در مبارزه در برابر گروه دولت اسلامی یا داعش در عراق و سوریه منافع مشترک دارند.

وزرای خارجه امریکا و ایران
وزرای خارجه امریکا و ایران

توافق اتمی ایران و غرب که شش ماه پیش به اجرا درآمد، برنامۀ اتمی ایران را در بدل رفع تحریم‌ها محدود می‌سازد.

ایران بارها گفته است با اینکه تعهدات خود را عملی ساخته، تحریم‌ها دور نشده‌اند.

تهران هنوزهم در جذب سرمایه‌های خارجی مشکل دارد و بسیاری شرکت‌های چند ملتی هنوز هم بخاطر پیگرد قانونی و مجازات امریکا بیم دارند که در ایران سرمایه گزاری کنند.

حکومت امریکا برخی از تعزیرات خود بر تجارت با ایران را که از چوکات توافق اتمی خارج اند، هنوز دور نساخته است.

شرکت طیاره سازی بوینگ امریکا یک قرارداد ۲۵ میلیارد دالری فروش و اجاره دادن طیاره‌ها با ایران را امضا کرده‌است، ولی این قرارداد مورد انتقاد جمهوری خواهان و دیموکراتان قرار گرفته است.

مجلس نمایندگان امریکا ماه گذشته برای جلوگیری از این داد و ستد دو لایحه را تصویب کرد، اما این لایحه‌ها هنوز در مجلس سنا مطرح نشده‌اند.

XS
SM
MD
LG