لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۲:۰۹

بیدار: هنوز هم در صفوف پولیس محلی و خیزش‌های مردمی اطفال هستند


کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید، با آنکه در این اواخر در زمینۀ استخدام نکردن اطفال در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان زیاد کار شده‌است اما هنوز هم در پولیس محلی و خیزش‌های قومی از اطفال استفاده می‌شود.

رئیس جمهور افغانستان در سال ۲۰۱۵ میلادی فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن استفاده از اطفال در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان جرم دانسته شده‌است.

اما نشریۀ فارن پالیسی از قول فعالان حقوق بشر می‌نویسد که این مشکل تا هنوز هم در افغانستان کاملاً از بین نرفته‌است و بطور مثال از واصل احمد ده ساله نام می‌گیرد که در ولایت ارزگان در صفوف پولیس محلی افغان در جنگ با طالبان مشهور گردید و در ماه فبروری در راه مکتب توسط افراد مسلح کشته شد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید، بعد از فرمان رئیس جمهور غنی مقامات افغان در مورد عدم استفاده از اطفال در صفوف اردوی ملی، پولیس و امنیت ملی افغانستان خیلی توجه کرده‌اند، اما هنوز هم در بین پولیس محلی و خیزش‌های قومی در زمینۀ استفاده از اطفال دشواری‌های موجود است.

رفیع الله بیدار سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
رفیع الله بیدار سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

رفیع‌الله بیدار سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به رادیو آزادی گفت:

"در تمام قوت‌های که نظامی هستند، استفاده از اطفال خیلی کم شده‌است، اما یافته‌های کمیسیون نشان می‌دهد که متأسفانه به بسیار کثرت در پولیس محلی و خیزش‌های قومی و ملیشه‌ها وجود دارند و به این مسئله زیاد توجه نمی‌شود و از اطفال استفاده می‌کنند."

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز استفاده از اطفال را به حیث سرباز در صفوف اردوی ملی افغانستان به شدت رد کرده، می‌گوید:

"هر عسکری که به اردو استخدام می‌شود، باید از روی تذکره ۱۸ ساله باشد و دو کارمند دولت آن را تائید کند. بعد هم استخبارات می‌بیند و داکتر صحت او را تائید می‌کند. در مرکز جلب و جذب هم دوباره این پروسه تکرار می‌شود. اگر کسی در هر جز و تام ما، کسی را کمتر از هجده سال یافت، ما حاضریم جواب بدهیم."

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

رفیع‌الله بیدار سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید، مسئلۀ تثبیت قانونی سن در افغانستان که ادارات آن خالی از فساد نیست، همیشه یک مشکل بوده‌است.

احتمال دارد عمر بعضی‌ها کمتر تثبیت شده باشد و آن‌ها به صفوف نیروهای امنیتی افغانستان راه یافته باشند.

رفیع‌الله بیدار می‌گوید:

"دولت مکلفیت دارد در آن نیروهای که اطفال مورد استفاده قرار می‌گیرد، آن را مورد ممانعت قرار دهد. دو سال قبل در اثر پافشاری و همکاری ما یک فرمان یک لایحۀ قانونی توسط دولت تصویب شد که استفاده از اطفال را در عملیات و حرکات نظامی مورد ممانعت قرار می‌دهد و جرم پنداشته می‌شود."

رادیو آزادی تلاش کرد تا با وزارت داخلۀ افغانستان در مورد استفاده از اطفال در صفوف پولیس محلی این کشور صحبت کند، اما با وصف تلاش های مکرر موفق نشد.

XS
SM
MD
LG