لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۰۵

قصر سفید اتهام دادن ۴۰۰ میلیون دالر به ایران را رد کرد


قصر سفید ادعای رهبران حزب جمهوری‎خواه را در مورد این‎که واشنگتن در بدل رهایی زندانیان امریکایی به ایران صدها ملیون دالر غرامت پرداخته است، رد کرد.

سخنگویان قصر سفید و وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا این ادعای رهبران حزب جمهوری‌خواه را که گفته‌اند، در بدل رهایی زندانیان امریکایی به ایران ۴۰۰ ملیون دالر غرامت پرداخته است، رد کردند.

ارنست: برای رهایی شهروندان امریکایی غرامت پرداخته نشده‌است.
ارنست: برای رهایی شهروندان امریکایی غرامت پرداخته نشده‌است.

جاش ارنست مسئول مطبوعاتی قصر سفید روز چهارشنبه در پاسخ به این ادعای جمهوری‌خواهان گفت:

"این قابل بحث نیست، برای رهایی شهروندان امریکایی که بطور غیرعادلانه در ایران زندانی بودند، غرامت پرداخته نشده‌است. چون مغایر با پالیسی حکومت ایالات متحده است و ما به ایران گفته بودیم که این کار را نخواهیم کرد و نکرده‌ایم، ما برای رهایی شهروندان امریکایی غرامت نمی پردازیم، این یک حقیقت است. این پالیسی ماست و چیزیست که آن را با پشتکار دنبال کرده‌ایم."

روزنامۀ والستریت ژورنال به نقل از مقامات باخبر امریکایی نوشته‌است، زمانی‌که تهران در ماه جنوری سال گذشتۀ میلادی پنج زندانی امریکایی را رها ساخت، همزمان با آن چهار صدملیون دالر امریکایی به این کشور پرداخته شده‌است.

در آنزمان واشنگتن گفته بود، پرداخت این پول در نتیجۀ حل منازعۀ طولانیست که به خاطر باز پرداخت ۴۰۰ ملیون دالری که محمد رضا شاه آخرین پادشاه ایران سی و هفت سال قبل جهت خریداری اسلحه به امریکا پرداخته بود، ایران در محکمۀ هاگ ادعای آن را داشت و بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹، تهران این اسلحه را دریافت نکرد.

براساس توافق در مورد این قضیه در هاگ، ایالات متحده موافقت کرده‌است که ۱،۳ ملیارد دالر سود آن را نیز در آینده بپردازد.

ترمپ: به نظر می رسد که ما به خاطر گروگان ها، ۴۰۰ ملیون دالر پرداخته ایم.
ترمپ: به نظر می رسد که ما به خاطر گروگان ها، ۴۰۰ ملیون دالر پرداخته ایم.

دونالد ترمپ نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا با اشاره به صدها ملیون دالری که امریکا به ایران پرداخته، گفته‌است:

"به نظر می رسد که ما به خاطر گروگان‌ها، ۴۰۰ ملیون دالر پرداخته ایم."

سناتور جمهوری‌خواه جان مککین نیز گفته‌است، تنظیم وقت پرداخت پول‌ها این عقیده را به وجود می آورد که پول غرامت بوده‌است و اکنون باعث رفتار بدتر توسط ایران شده‌است.

چافتز: جان کری وزیر خارجهء امریکا به کمیته حاضر شده توضیحات دهد.
چافتز: جان کری وزیر خارجهء امریکا به کمیته حاضر شده توضیحات دهد.

​جیسن چافتز مسئول کمیتۀ نظارت کانگرس امریکا از جان کری وزیر خارجۀ امریکا خواسته‌است تا در برابر این کمیته حاضر شده و توضیحات دهد.

در حالی‌که از مدت‌ها به این‌سو در مورد زمان پرداخت این پول سوالاتی وجود داشته‌است، یکی از نگرانی‌های ایران این بود که اگر تطبیق فیصلۀ محکمۀ هاگ با تأخیر مواجه شود، احتمال دارد که ادارۀ اوباما با فشارهای سیاسی و انتقادات داخلی زیاد مواجه شود.

مقامات امریکایی استدلال می‌کنند که به دلیل محدویت معاملات به دالر امریکایی با ایران آنها مجبور شدند که این پوال را به یورو، فرانک سویسی و دیگر واحدهای پولی به ایران پرداخت کنند.

XS
SM
MD
LG