لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۴۸

وزیری: در نشست اورومچی روی مبارزه علیه تروریزم توافق شد


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید لوی درستیزان افغانستان، چین، پاکستان و تاجکستان در نشست چهارجانبۀ در شهر اورومچی چین در پیوند به مبارزه با هراس افگنی گفتگو کرده‌اند.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز پنج‌شنبه در صحبت با رادیو آزادی با اشاره به اینکه در این نشست روی گسترش همکاری‌های منطقه‌یی گفتگو صورت گفت می‌گوید، چگونگی مبارزه با تروریزم و جلوگیری از دست درازی در امور کشورهای یکدیگر فشرده این گفتگوها بوده‌است.

وزیری: چگونگی مبارزه با تروریزم و جلوگیری از دست درازی در امور کشورهای یکدیگر فشرده این گفتگوها بوده‌است.
وزیری: چگونگی مبارزه با تروریزم و جلوگیری از دست درازی در امور کشورهای یکدیگر فشرده این گفتگوها بوده‌است.

آقای وزیری می‌گوید:

"هدف این نشست این بود که چگونه از کدام راه‌ها کار گرفته شود تا بتوانیم به یکدیگر مان همکاری و کمک رسانیم و اینکه برای یکدیگر مان مزاحمت خلق نکنیم همزمان، روی اینکه با تروریزم از کدام راه‌کارها استفاده شود، نیز بحث شده‌است."

در این نشست چهارجانبه لوی درستیزان افغانستان، پاکستان، چین و معاون وزارت دفاع تاجکستان بر جلوگیری از مزاحمت‌ها و احترام گذاشتن به آزادی کشورهای یکدیگر تأکید کرده‌اند.

رسانه‌های پاکستانی، از زبان مقام‌های نظامی این کشور نگاشته‌اند که اشتراک کننده‌گانِ نشست چهارجانبه در اورومچی، روی مبارزه با هراس افگنی و انجام عملیات‌های مشترک نظامی نیز باهم توافق کرده‌اند.

لوی درستیزان افغانستان، پاکستان، چین و معاون وزارت دفاع تاجکستان بر احترام گذاشتن به آزادی کشورهای یکدیگر تأکید کرده‌اند.
لوی درستیزان افغانستان، پاکستان، چین و معاون وزارت دفاع تاجکستان بر احترام گذاشتن به آزادی کشورهای یکدیگر تأکید کرده‌اند.

روزنامه اکسپرس تربیون چاپ پاکستان همچنان نوشته که مقام های نظامی افغانستان، چین، پاکستان و تاجکستان در این نشست چهارجانبه در کنار گسترش همکاری‌های دو جانبه به همکاری‌ها و مبارزه مشترک با تروریزم که بر بنیاد شواهد و معلومات استخباراتی انجام شود، تأکید کرده‌اند.

مقام‌های چین و تاجکستان نا امنی در افغانستان را برای امنیت کشورهای‌شان نگران کننده می‌دانند اما در این میان افغانستان و پاکستان که با تهدید تروریزم روبه رو اند، پیوسته یکدیگر را به پناه دادن به هراس افگنان متهم کرده‌اند.

قدم‌شاه شهیم لوی درستیز افغانستان روز شنبه به منظور جلب کمک‌های چین در بخش نظامی برای افغانستان به این کشور سفر کرد.

شماری از کارشناسان سیاسی و نظامی برگزاری چنین نشست‌ها را در بخش گسترش روابط منطقوی تا اندازه‌یی سودمند می‌دانند اما می‌گویند حکومت افغانستان باید بیشتر به کمک‌های نظامی ناتو خوشبین باشد تا دیگر کشورها.

اتمر: حکومت باید بیشتر به کمک های نظامی ناتو خوشبین باشد تا دیگر کشورها.
اتمر: حکومت باید بیشتر به کمک های نظامی ناتو خوشبین باشد تا دیگر کشورها.

اسحق اتمر یکی از این کارشناسان می‌گوید:

"اگر به حیث یک همکاری منطقه به آن نگاه بکنیم، ممکن این تصمیم برای ما کمک کند اما در مجموع حضور نیروهای مأموریت حمایت قاطع و ناتو در افغانستان می‌تواند این را نفی کند چرا که زمانیکه این نیروها در افغانستان حضور دارند و نیروهای امنیتی ما را تجهیز و تمویل می‌کنند، این تصمیم به آن زیاد مطابقت نمی‌کند."

از سوی دیگر اجمل سایس یکی دیگر از کارشناسان نظامی می‌گوید چنین نشست‌های چهارجانبه باید زمینه همکاری‌های منطقوی را فراهم سازد و به همکاری‌های که از آن وعده سپرده می‌شود، عمل گردد.

وی تأکید می‌کند که عملکرد و همکاری پاکستان در کار مبارزه با تروریزم با شک و گمان‌ها همراه بوده و افغانستان باید تلاش کند تا به همکاری دیگر کشورها این تعهدات عملی شوند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG