لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۳۸

طرح جدید رسیده‌گی به حوادث طبیعی بریاست جمهوری فرستاده‌ شده‌است


پس از آتش سوزی شدید در مارکیت اباسین زدران و میلیون‌ها دالر خساره به تاجران افغان، سخنگوی وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی از کمبود امکانات در این اداره سخن می‌زند.

محمد عمر محمدی سخنگوی این اداره روز یکشنبه در نشست در کابل گفت که آنان طرحی را به ریاست جمهوری فرستاده‌اند و با استفاده از آن برخی از مشکلات حل شده و به حوادث طبیعی به گونه بهتر رسیده‌گی خواهد شد.

وی افزود:

"برنامه‌های بسیار وسیع در ارتباط با آسیب شناسی‌ها داریم طرح آنرا به ریاست جمهوری فرستاده‌ایم، ظرفیت‌ها برای رسیده‌گی به حوادث محدود است و نیاز است تا ارتقا یابد."

آقای محمدی از هماهنگی بهتر میان ادارات مربوط به رسیده‌گی به حوادث طبیعی سخن می‌زند و می‌گوید که عدم رعایت معیارهای لازم در ساخت بیشتری بلند منزل‌ها بعضاً آنان را با چالش روبرو می‌سازد.

مارکیت تجارتی اباسین زدران بعد از آتش سوزی
مارکیت تجارتی اباسین زدران بعد از آتش سوزی

در آتش سوزی روز پنجشنبه در مارکیت بزرگ تجارتی اباسین زدران در ساحه کوته سنگی شهر کابل در کنار خسارات مالی یکتن کشته و سه نفر زخمی شدند.

خشکسالی، زلزله، سیلاب ها، طوفان، لغزش زمین، آتشفشان‌ها، برف کوچ‌ها و آتش سوزی‌ها از حوادث عمده‌است که معمولاً ادارات مبارزه با حوادث طبیعی به آن رسیدگی می‌کند.

افغانستان در چند سال اخیر شاهد چندین حوادث طبیعی بوده که لغزش زمین و زلزله شدید در بدخشان از عمده ترین آن محسوب می‌شود.

اما دفتر وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث در باره جزئیات طرحی که به ریاست جمهوری فرستاده است، چیزی نمی‌گوید.

ریاست جمهوری نیز از ابراز نظر در این مورد خودداری کرد.

اما نجیب الله تجلی معاون موسسه اکبر بر افزایش هماهنگی میان ادارات مربوط و داشتن معلومات دقیق از ساحات و موقعیت‌های جغرافیایی تأکید می‌ورزد.

وی گفت:

"بعضی حوادث که نظر به موقعیت جغرافیایی آن از قبل پیشبینی می‌شود می‌توان که با ایجاد یک هماهنگی دقیق، آماده‌گی قبلی و آگاهی دهی به مردم از خسارات در حادثات جلوگیری کرد."

ادارات مبارزه با حوادث طبیعی در جهان از امکانات و ظرفیت‌های زیادی برخوردار است و همواره برای حفظ جان و مال مردم قبل از وقوع رویدادهای طبیعی اطلاع رسانی می‌کند.

سخنگوی وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث در افغانستان نیز می‌گوید که تلاش‌های آنان برای ظرفیت سازی ادامه داشته و سعی می‌کنند تا به گونه درست به حوادث طبیعی رسیده‌گی کنند.

گزارش: تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG