لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۶ وقت محلی ۰۸:۵۸

یک هیئت افغان جهت اشتراک در پنجمین نشست اقتصادی وارد تهران شد


وزارت مالیۀ افغانستان می‌گوید که اکلیل حکیمی وزیر این وزارت در رأس یک هیئت برای اشتراک در پنجمین نشست اقتصادی و تجارتی میان افغانستان و ایران وارد تهران شده‌است.

گسترش روابط تجارتی، توسعۀ روابط گمرکی، تسهیلات ترانزیتی و انرژی اجندای بحث وزیر مالیۀ افغانستان با مقامات ایرانی را در پنجمین نشست اقتصادی و تجارتی میان دو کشور تشکیل می‌دهد.

مسئولان این وزارت می‌گویند که این نشست برای دو روز است و بخاطر تقویت روابط تجارتی میان کابل و تهران برگزار شده‌است.

عبدالرحیم زی: همه مسایل مربوط به تقویت روابط اقتصادی بین هر دو کشور مورد بحث قرار می‌گیرد.
عبدالرحیم زی: همه مسایل مربوط به تقویت روابط اقتصادی بین هر دو کشور مورد بحث قرار می‌گیرد.

اجمل حمید عبدالرحیم‌زی سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه با ابراز این مطلب به رادیو آزادی گفت که بحث‌های اکلیل حکیمی در این نشست بیشتر روی مسایل اقتصادی و تجارتی و گفتگو در مورد ابعاد تخنیکی آن متمرکز خواهد بود.

وی افزود:

"اکلیل حکیمی وزیر مالیه در رأس یک هیئت رسمی عازم ایران شد، نشست برای دو روز است که امروز هم دوام دارد همه مسایل مربوط به تقویت روابط اقتصادی بین هر دو کشور مورد بحث قرار گرفته و بر علاوۀ نشست‌ها میان مقامات، ابعاد تخنیکی آن نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت."

افغانستان پیش از این هم برخی از مواد مورد نیاز اش را از ایران وارد می‌کرد و اخیراً با امضای تفاهمنامۀ استفاده از بندر چابهار روابط تجارتی خود را با ایران و هند گسترش داده‌است.

این در حالیست که اخیراً با تیره‌گی روابط میان کابل و اسلام‌آباد حکومت در تلاش است تا برای تورید مواد مورد نیاز و بازاریابی برای فروش تولیدات این کشور راه‌های بدیل را جستجو کند.

سیحون: گسترش روابط اقتصادی افغانستان با کشورهای منطقه و جهان به نفع این‌کشور است.
سیحون: گسترش روابط اقتصادی افغانستان با کشورهای منطقه و جهان به نفع این‌کشور است.

در این حال سیف‌الدین سیحون استاد اقتصاد پوهنتون کابل دخیل ساختن سیاست در روابط اقتصادی را به نفع این کشور نمی‌داند اما گسترش روابط اقتصادی افغانستان با ایران و کشورهای دیگر منطقه را به نفع افغانستان می‌خواند.

وی گفت:

"به باور من در صدد راه‌های بدیل و به ضد پاکستان رفتن یک‌ مقدار به زیان افغانستان است اما ما باید منافع پاکستان و دورنمای استراتیژیک سیاسی آن‌ کشور را هم به عنوان اهرم فشار در نظر بگیریم که پاکستان گاهی اوقات از این وابسته‌گی افغانستان استفاده می‌کند و اگر راه‌های بدیل جستجو شود برای اقتصاد افغانستان مفید است."

آقای سیحون می‌گوید که گسترش روابط اقتصادی افغانستان با کشورهای منطقه و جهان نه تنها به نفع این‌ کشور است بلکه به گفته وی سبب تقویت اقتصاد منطقه نیز می‌شود.

وی می‌گوید که افغانستان باید از موقعیت جغرافیایی‌اش در زمینۀ گسترش داد و ستد تجارتی میان کشورهای منطقه استفاده کرده و سعی کند تا از این راه اقتصاد اش را رونق دهد.

گزارش: تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG