لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲۵ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۴۳

احمدی: سه تن از قاچاقبران بین‌المللی دستگیر شدند


معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان می‌گوید که از آغاز سال روان خورشیدی تا کنون شماری از قاچاقبران بزرگ مواد مخدر بازداشت شده‌اند.

معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان می‌گوید، سه تن از قاچاقبران بین‌المللی مواد مخدر را که از ده سال به این‌سو تحت تعقیب پولیس قرار دادشتند بازداشت کرده‌اند.

باز محمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله می‌گوید، جمعه خان، عبدالحی و میر ولی قاچاقبرانی اند که در قاچاق به سطح کشور و منطقه دست داشتند.

آقای احمدی روز چهارشنبه در نشست خبری در کابل گفت که از نزد این قاچاقبران صدها کیلو گرام مواد مخدر نیز دریافت شده‌است.

بازمحمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان
بازمحمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان

وی افزود:

"یک‌تن از قاچاقبران بزرگ بین‌المللی و تمویل کننده مخالفین دولت و تروریزم به نام حاجی جمعه خان باشنده ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار، حاجی غلام سخی از جمله قاچاقبران عمده مواد مخدر که در ده سال اخیر ده‌ها تن مواد مختلف‌النوع بخصوص هیروین را به خارج از مرزها قاچاق کرده و میر ولی ولد حاجی هستی خان با مقدار چهل کیلو گرام هیروین در ولایت نیمروز دستگیر و به پنجه قانون سپرده شده‌است."

آقای احمدی افزود که این قاچاقبران در عملیات نیروهای امنیتی افغان با چندین عراده موتر، چند میل سلاح و مقدار زیادی از مواد مخدر دستگیر شده‌اند.

به گفته وی در سال روان از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل ۲۷ تن از قاچاقبران دیگر نیز بازداشت شده‌اند که چهار زن، یک تبعه ایرانی، یک ترکی و ۲ پاکستانی شامل آنان می‌باشند.

او برای محکوم کردن این قاچاقبران مواد مخدر بر اجراآت قانونی ارگان‌های عدلی و قضایی ابراز امیدواری کرد.

در این حال مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مواد مخدر اطمینان می‌دهد که با این قاچاقبران برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

مؤحد: نظر به قانون با حضور داشت وکیل مدافع و جریان محکمه عادلانه در مورد متهمین حکم می‌گردد.
مؤحد: نظر به قانون با حضور داشت وکیل مدافع و جریان محکمه عادلانه در مورد متهمین حکم می‌گردد.

خالد مؤحد سخنگوی این مرکز به رادیو آزادی گفت:

"تمام قضایای که از طریق ارگان‌های کشفی کشور به ویژه پولیس مواد مخدر به این مرکز مواصلت می‌ورزد در روشنایی قانون نافذه کشور با مظنونین و متهمین برخورد شده و مجازات که برای‌شان در قانون پیش بینی شده نظر به قانون با حضور داشت وکیل مدافع و جریان محکمه عادلانه در موردش حکم می‌شود."

پیش از این وزارت داخله و شماری از مقامات دولتی گفته‌اند که برخی از مقامات بلند رتبه دولتی نیز در قاچاق مواد مخدر دست دارند.

اما مسئولین مبارزه با مواد مخدر در افغانستان می‌گویند، هر مقام دولتی که در قاچاق مواد مخدر دست داشته و اسناد لازم در این زمینه علیه وی موجود بوده به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده‌است.

گزارش: تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG