لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۵۲

وکیل: هیئت پاکستان برای رهایی عمله هلیکوپتر به ازره رفته‌است


عبدالولی وکیل عضو شورای ولایتی لوگر

برخی از مقامات محلی لوگر تائید می‌کنند که یک هیئت غیر رسمی پاکستان در پیوند به رهایی عملۀ هلیکوپتر این کشور به ولسوالی ازره این ولایت رسیده‌است.

داکتر عبدالولی وکیل عضو شورای ولایتی لوگر روز پنجشنبه از ولسوالی ازره به رادیو آزادی گفت که از راه های مختلف سعی می‌شود تا هفت سرنشین هلیکوپتر پاکستانی از چنگ طالبان نجات یابند.

آقای وکیل می‌گوید که در این زمینه پیشرفت‌های صورت گرفته اما وی تأکید می‌کند که تا هنوز سرنوشت عمله این هلیکوپتر معلوم نیست.

آقای وکیل افزود:

"بخاطر رهایی عمله هلیکوپتر پاکستانی افراد غیر رسمی از پاکستان به ساحه آمده‌اند، مذاکرات برای نجات سرنشینان هلیکوپتر ادامه دارد. اما تا هنوز در این زمینه ابهامات وجود دارد و در مورد سرنوشت گروگان شده‌ها چیزی گفته نمی‌توانیم."

اما آقای وکیل در مورد اینکه هیئت غیر رسمی پاکستان که به گفته وی به ولسوالی ازره ولایت لوگر رسیده شامل چند نفر و کی‌ها است جزئیات ارائه نکرد.

هلیکوپتر پاکستانی ظاهراً به دلیل مشکل تخنیکی یک هفته پیش در ولسوالی ازره ولایت لوگر نشست اضطراری کرد و عمله آن که شش پاکستانی و یک تبعه روسی بود به چنگ طالبان مسلح افتاد.

نشست اضطراری هلیکوپتر پاکستانی در ولسوالی ازره لوگر پرسش‌ها و واکنش‌های را نیز در حلقات سیاسی افغانستان در پی داشت اما مقامات افغان گفتند که برای این هلیکوپتر اجازه عبور از فضای افغانستان داده شده‌بود.

برخی از اعضای شورای ولایتی لوگر و رؤسای قومی ولسوالی ازره این ولایت روز سه شنبۀ گذشته گفته‌بودند که تلاش‌های آنان برای رهایی سرنشینان این هلیکوپتر پاکستانی ادامه دارد و طالبان در بدل رهایی آنان شرایط وضع کرده‌اند.

اما آنان در مورد شرایط طالبان مسلح جزئیات ارائه نکردند.

از سوی هم هاشم الکوزی رئیس کمیسیون دفاعی مشرانو جرگه می‌گوید که طالبان در بدل رهایی عمله هلیکوپتر پاکستانی آزادی زندانیان‌شان را مطالبه کرده‌اند.

مشرانو جرگه: طالبان در بدل رهایی عمله هلیکوپتر پاکستانی آزادی زندانیان شان را مطالبه کرده‌اند.
مشرانو جرگه: طالبان در بدل رهایی عمله هلیکوپتر پاکستانی آزادی زندانیان شان را مطالبه کرده‌اند.

آقای الکوزی می‌افزاید:

"طالبان برای رهایی سرنشینان هلیکوپتر پاکستانی رهایی زندانیان‌شان را مطرح کرده‌اند، ما این معلومات را داریم. پاکستانی‌ها که بگونه غیر رسمی برای نجات عمله هلیکوپتر آمده‌اند آنان طالبان را نسبت به حکومت افغانستان دوست خود می‌دانند."

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز برای بررسی چگونگی نشست اضطراری این هلیکوپتر پاکستانی هیئت را مؤظف ساخته‌است.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان هرچند از رفتن هیئت غیر رسمی پاکستان به ولسوالی ازره ولایت لوگر ابراز بی‌خبری کرد اما گفت که کمیسیون تعیین شده برای نجات عمله هلیکوپتر تلاش می‌کند.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG