لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۳۶

غورزنگ: سفر حنیف اتمر به تاجکستان و قرغزستان پُر دستآورد بوده‌است


شورای امنیت ملی افغانستان سفر اخیر حنیف اتمر به تاجکستان و قرغزستان را در امر مبارزه با تروریزم پُر دست آورد می‌خواند.

تواب غورزنگ سخنگوی این شورا روز شنبه به رادیو آزادی گفت که مشاور امنیت ملی، به شمول تاجکستان و قرغزستان با اکثر کشورهای منطقه در زمینه مبارزه مشترک با تروریزم به توافق رسیده‌است.

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که اجماع منطقه‌یی به هدف مبارزه مشترک علیه تروریزم بر وضعیت عمومی در کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت تأثیر گذار خواهد بود.

تواب غورزنگ سخنگوی این شورا روز شنبه در صحبت به رادیو آزادی گفت که تاجکستان و قرغزستان در بخش امنیت و اقتصاد با حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان تعهدات مشخص کرده اما در این زمینه جزئیات بیشتر ارایه نکرد.

آقای غورزنگ افزود که تاجکستان و قرغزستان نیز مانند سایر کشورهای منطقه به تروریزم نه گفته اند و همچنان افزود که تروریستان باید بدانند که آنان و حامیان شان دیگر در منطقه جا ندارند.

وی افزود:

"کشورهای منطقه به دهشت افگنان و حامیان شان نه گفته اند و این به این معنی است که نه دهشت افگنان و نه هم حامیان شان در منطقه و افغانستان همراه و رفیق دارند بناءً دهشت افگنی یک تهدید مشترک است و مبارزه علیه آن نیاز به اتحاد منطقوی و اجماع منطقوی دارد."

حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی افغانستان هفته گذشته به دعوت رسمی همتای تاجکستانی اش نخست به تاجکستان و سپس به قرغزستان سفر کرد.

حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی افغانستان
حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی افغانستان

آقای اتمر در جریان سفرش به شمول برخی مقامات دیگر این کشورها باروسای جمهور تاجکستان و قرغزستان نیز دیدارهای داشت.

قبل از این شورای امنیت ملی افغانستان هدف سفر حنیف اتمر به تاجکستان و قرغزستان را جلب همکاری‌های منطقوی در زمینه مبارزه با تروریزم خوانده‌است.

به اساس معلومات این شورا، حنیف اتمر در نُه ماه گذشته به هدف جلب همکاری‌های منطقه‌یی در زمینه مبارزه مشترک علیه تروریزم به یازده کشور سفر نموده که نتیجه مثبت نیز در پی داشته است.

در این حال برخی از اعضای هیئت اداری ولسی جرگه تلاش‌های حنیف اتمر در خصوص مبارزه مشترک با تروریزم را ستایش کرده اما می‌گویند که برخی از کشورهای منطقه جنگ در افغانستان را به نفع شان می‌دانند.

عبدالرؤف انعامی منشی اول ولسی جرگه افغانستان
عبدالرؤف انعامی منشی اول ولسی جرگه افغانستان

عبدالرؤف انعامی منشی اول این جرگه در مورد گفت:

"بدون شک اگر یک اجماع به وجود بیاید موثریت بسیار بالا دارد که حتی می‌شود بگویم که تروریزم ختم می‌شود بخصوص اگر پاکستان در این موضوع شریک شود ما یقین داریم گه تروریزم ختم می‌شود ولی کشورهای هستند که منافع شخصی شان را در صلح ثبات نمی‌بینند."

آقای انعامی گفت، با آنکه اکثر کشورهای جهان به این موضوع که کدام کشور در زمینه مبارزه با تروریزم همکاری صادقانه ندارد، پی برده‌اند اما وی تأکید می‌کند که شمولیت پاکستان در اجماع منطقه‌یی مبارزه با هراس افگنی حتمی است.

وی افزود، تا زمانیکه به شمول پاکستان برخی کشورها از حمایت تروریزم دست بردار نشوند، مشکل خواهد بود که کشورهای منطقه و جهان از شر این پدیده نجات یابند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG