لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۳۵

روسیه، جرمنی را متهم به ایجاد تنش در روابط دو کشور کرد


سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه یک روز قبل از دیدار با همتای جرمنی‌اش، برلین را متهم به ایجاد تنش در روابط دو کشور کرده‌است.

لاوروف دیروز در جریان دیدار با والی شهر سویردلوفسک گفت:

"ما روابط با جرمنی را از اولویت‌ها دانسته و به آن توجه می‌کنیم و این گناه ما نیست که این روابط از یک مرحله دشوار می‌گذرد."

قرار است لاوروف و همتای جرمنی‌اش فرانک والتر شتاینمایر امروز در یک جلسه وابسته با امور انرژی ملاقات کنند. انتظار می‌رود این گفتگوها روی مسایل مختلف به شمول بحران سوریه و اوکراین متمرکز باشد.

الحاق کریمیا با خاک روسیه و حمایت مسکو از جدایی طلبان شرق اوکراین منتج به کشته شدن ۹۵۰۰ نفر در اوکراین شده‌است و روابط مسکو با اتحادیه اروپا را شدیداً ضربه زده‌است.

موقف جرمنی که عضو مهم اتحادیه اروپاست، در ادامۀ تحریمات علیه روسیه خیلی مهم می‌باشد. تنش‌های ناشی از الحاق کریمیا هفتۀ گذشته زمانی شدت گرفت که روسیه اوکراین را متهم به ارسال خرابکاران به کریمیا برای انجام حملات کرد.

اوکراین این اتهامات را بی‌اساس می‌خواند.

کشورهای غربی می‌گویند، شواهدی برای اثبات این ادعای روسیه موجود نیست. تحلیلگران می‌گویند، این اتهامات روسیه اقدامی است به هدف داشتن دست بالا در مانور‌های جیوپولیتیک، در تلاش‌ها برای ختم جنگ اوکراین.

XS
SM
MD
LG