لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۲۳

رادمنش: عملیات در دهنه غوری و ۳ ولسوالی هلمند جریان دارد


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که در چهار ولسوالی ولایات بغلان و هلمند عملیات نیروهای امنیتی افغان ادامه دارد.

پس از درگیری‌های شدید و سقوط ولسوالی دهنه غوری ولایت بغلان بدست طالبان مسلح، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که مخالفان مسلح دولت بزودی در این ولسوالی سرکوب شده و وضعیت به حالت عادی بر خواهد گشت.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت که عملیات نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی دهنه غوری بغلان آغاز شده و نیروهای تازه نفس نیز به این ولسوالی فرستاده شده‌اند.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

وی افزود:

"طوریکه می‌دانید در دهنه غوری یک سلسله مشکلات بوجود آمده بود و ما عملیات را در آنجا راه اندازی کردیم و فعلاً عملیات ما به گونه خوب ادامه دارد. من می‌توانم برای شما بگویم که بزود‌ترین فرصت وضعیت در آنجا به نفع مردم دهنه غوری تغییر خواهد کرد."

ولسوالی دهنه غوری بغلان پس از درگیری‌های شدید دو روز پیش بدست طالبان مسلح افتاد و در شماری از ولسوالی‌های هلمند نیز درگیری و نا امنی‌ها افزایش یافته‌است.

حتی برخی از ولسوالی‌های این ولایت در روز‌های اخیر چندین مرتبه میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان مسلح دست بدست شده‌است.

اما وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که ولسوالی‌های مارجه، گرمسیر و ناوۀ هلمند در کنترول نیروهای امنیتی افغان بوده و عملیات تصفیوی در این ولسوالی‌ها ادامه دارد.

مقامات وزارت دفاع گفته‌اند که شماری از مخالفان مسلح دولت نیز در این ولسوالی‌ها کشته و زخمی شده‌اند اما در این مورد ارقام دقیق ارائه نکردند.

طالبان مسلح نیز تا هنوز در مورد اظهارات تازۀ وزارت دفاع افغانستان ابراز نظر نکرده‌اند.

در این حال حیات‌الله حیات والی هلمند به رادیو آزادی گفت که مخالفان مسلح دولت در برخی ولسوالی‌های این ولایت مین جابجا کرده‌اند و به همین علت به گفته وی عملیات نیروهای امنیتی افغان با احتیاط به پیش می‌رود.

در این حال برخی از تحلیلگران افغان می‌گویند که در درگیری‌های جاری در افغانستان برخی از کشورهای منطقه دست داشته و آنان تلاش می‌کنند تا حکومت را ضعیف نشان دهند.

جنرال امرالله امان تحلیلگر مسایل نظامی
جنرال امرالله امان تحلیلگر مسایل نظامی

جنرال امرالله امان یکی از این تحلیلگران گفت:

"تروریستان خود فابریکه تولید سلاح و منابع پولی در اختیار ندارند، پس معلوم است که از منابع معلوم و ثابت شده کمک‌های مالی و معنوی با آنان صورت می‌گیرد و در اینجا نا آرامی و مرکز جنگ ایجاد کرده‌اند. تلاش می‌شود تا حکومت افغانستان را ناآرامتر و ضعیف‌تر نشان دهند."

محمد حکیم انگار قوماندان زون ۵۰۵ بست در ولایت هلمند روز گذشته گفت که شواهدی را در مورد حضور شماری از جنرالان پاکستانی در درگیری‌های ولسوالی نادعلی و ناوه این ولایت بدست آورده‌اند.

جنرال امرالله امان با اشاره به این موضوع می‌گوید که حکومت افغانستان باید اسناد و شواهد دست داشته‌اش در مورد مداخلات پاکستان را با جامعه جهانی در میان گذارد تا به گفته وی پاکستان بیشتر مورد فشار قرار گرفته و از فعالیت‌های تخریبی‌اش در افغانستان دست بردارد.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG