لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۴۸

مسودۀ استراتیژی ملی باغداری افغانستان بررسی شد


وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‌گوید، برای انکشاف باغداری و از میان برداشتن چالش‌ها در این زمینه با جدیت کار می‌شود.

مسئولین این وزارت نقش باغداری را در افزایش تولیدات داخلی افغانستان مهم دانسته می‌گویند که برای گسترش و بلند بردن کیفیت در این زمینه تلاش خواهند کرد.

این وزارت روز سه شنبه ورکشاپی را به هدف بررسی نقاط قوت و ضعف مسوده استراتیژی ملی باغداری با اشتراک شماری از استادان پوهنتون‌ها، متخصصین و باغداران نیز راه اندازی کرد.

اسدالله ضمیر وزیر زراعت و مالداری هدف برگزاری این ورکشاپ را چنین بیان کرد:

اسدالله ضمیر وزیر زراعت و مالداری افغانستان
اسدالله ضمیر وزیر زراعت و مالداری افغانستان

"هدف استراتیژی و کنفرانس ما این است ما نظریات نهایی شما را بگیریم تا نقشه راه خود را به شکل درست و اساسی تکمیل کنیم، ما می‌خواهیم که یک نقشه راه داشته باشیم که در ۵ سال آینده عملی کرده بتوانیم و در وضعیت جیب دهقان و باغدار تغییر آورده بتوانیم."

آقای ضمیر گفت که ۳۴ درصد تولیدات افغانستان متکی به محصولات باغداری بوده که به گفته وی ۶.۷ درصد کل تولیدات داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد.

بر اساس معلومات وزارت زراعت و مالداری افغانستان انگور، زرد آلو، سیب، بادام، انار، چهار مغز و توت از محصولات عمده میوه در این کشور است.

مسئولین این وزارت گفتند بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۵ میلادی افغانستان هفتمین صادر کنندۀ کشمش و یازدهمین صادر کنندۀ بادام در جهان بوده‌است.

افغانستان هفتمین صادر کننده کشمش و یازدهمین صادر کننده بادام در جهان بوده‌است.
افغانستان هفتمین صادر کننده کشمش و یازدهمین صادر کننده بادام در جهان بوده‌است.

مسئولین وزارت زراعت و مالداری افغانستان گفتند که با وجود رشد نسبی باغداری در این کشور، هنوز هم این سکتور با چالش‌های جدی روبرو بوده که باید هر چه زودتر به آن رسیده‌گی شود.

از سوی هم غلام رسول صمدی مشاور بخش باغداری این وزارت گفت که کمبود سرمایه و زیربنا، عصری نبودن سیستم باغداری، تولیدات کم و غیر معیاری و محدود بودن دسترسی تولید کننده و تجار به مارکیت‌های جهانی از مشکلات عمده اند که سر راه سکتور باغداری وجود دارد.

در این حال برخی از باغداران تلاش‌های وزارت زراعت و مالداری افغانستان را در زمینه تقویت زراعت ستایش کرده و ابراز امیدواری می‌کنند که استراتیژی ملی باغداری روی کاغذ باقی نمانده و جنبه عملی اختیار کند.

عبدالستار مبارز رئیس بورد ملی قوریه داران افغانستان در مورد گفت:

"اگر این همه را نوشته کرده عملی نیز کنیم کار خوب است اما در غیر آن بی‌فایده خواهد بود مانند اینکه در ۱۴ یا ۱۵ سال بی‌فایده شده‌است، امیداواریم که این بار عملی شود."

تازه‌ترین آمار که سال جاری از سوی سازمان خوراکه (FAO) و زراعت ملل‌متحد بدست آمده نشان می‌دهد که۲۰۰ هزار هکتار زمین در افغانستان تحت پوشش باغداری قرار دارد و حدود ۲ میلیون تن به باغداری مشغول هستند.

باغداران می‌گویند که اگر حکومت و نهاد‌های بین‌المللی به انکشاف زراعت و باغداری این کشور توجه بیشتر داشته باشند، سکتور زراعت و باغداری رشد چشمگیری کرده و اقتصاد افغانستان را تقویت خواهد کرد.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG