لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۵۷

سازمان ملل: اعدام ۳۶ تن در عراق نگران کننده‌است


سازمان ملل‌متحد اعدام ۳۶ تن را در عراق محکوم کرد.

نظر به گزارش تلویزیون دولتی عراق این افراد روز یکشنبه در یک زندان در جنوب عراق اعدام شدند.

کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد دیروز سه شنبه در مورد خالیگاه‌ها و نارسایی‌ها در روند عدلی و قضایی در مورد محاکمه یک تعداد افراد مشکوک اظهار نگرانی کرده‌است.

سخنگوی این اداره سیسل پویلی به خبرنگاران گفت، حکومت عراق این افراد را بدون اسناد و شواهد مؤثق اعدام کرده‌است.

سیسل پویلی افزود:

"کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد اعدام این ۳۶ تن اظهار تأثر کرده‌است. این افراد در رابطه به کشتن ۱۷۰۰ محصل نظامی توسط گروه بنام دولت اسلامی در سال ۲۰۱۴ میلادی اعدام شده‌اند."

به گفته خانم پویلی در روند محاکمه این افراد ضعف و نارسایی وجود دارد که قابل تشویش میباشد.

سیسل پویلی افزود، وکلای مدافع افراد اعدام شده از سوی محکمه تعیین شده‌بود و آن‌ها در جریان محاکمه برای دفاع از این افراد اقدام درست نکرده و تا اعلان حکم محکمه بسیار کم صحبت کردند.

سخنگوی کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت:

"ما نگرانی داریم که این افراد بر اساس اسنادی اعدام شده‌اند که توسط جاسوسان و مخبران سری ارائه شده‌است. از افراد بازداشت شده به زور و شکنجه اقرار گرفته شده و در مورد ادعاهای ۱۹ متهم که با زور و شکنجه از آن‌ها اقرار گرفته شده‌است تحقیق صورت نگرفته‌است."

سخنگوی کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقامات عراق خواسته‌است که در محاکمه متهمین به کشتار سربازان باید تمام اصول و قواعد محاکمه و مراحلی که در سیستم قضایی وجود دارد، عملی شود و این محاکمه به نیت انتقام انجام نشود.

خانم پویلی افزود:

"در حدود ۱۲۰۰ تن در عراق حکم اعدام گرفته و انتظار اعدام خود هستند. ما از مقامات عراق می‌خواهیم که تمام اعدام‌ها را متوقف کند و در مورد سیستم عدلی و قضایی این کشور بررسی‌های همه جانبه را انجام بدهد."

خانم پویلی در این مورد دیروز در یک کنفرانس خبری که در واکنش به اعدام‌ها در عراق در مرکز سازمان ملل‌متحد در ژینو برگزار شده‌بود، توضیحات داد.

XS
SM
MD
LG