لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۴۲

مردم: عاملان اهانت به نیروهای امنیتی باید مجازات شوند


شماری از باشنده‌های شهر کابل اهانت به نیروهای امنیتی را پذیرفتنی نمی‌دانند و خواهان مجازات عاملان آن هستند.

آنان می‌گویند، در ماه‌های اخیر شاهد رویدادهای لت و کوب برخی از نیروهای پولیس از سوی مقام‌های دولتی بوده‌اند، اما از سوی نهادهای حکومتی به چنین قضایا رسیدگی نشده‌است.

به گفته این شهروندان کابل، ادامۀ چنین رویدادها پذیرفتنی نیست و وزارت داخله باید به چنین قضایا رسیدگی جدی کند.

خواجه سیر یکی از باشندگان کابل می‌گوید، چندین مورد لت و کوب پولیس را از سوی شماری از اعضای شورای ملی و برخی مقامات دیگر شاهد بوده‌است.

وی گفت:

"نیروهای پولیس ما روزانه با هزار جنجال خدمتگذار مردم است، دولت مکلفیت اش همین است که از لت و کوب جلوگیری کند و عاملان آن را مجازات کند."

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌گردد که در تازه ترین مورد، هفته گذشته، یک افسر پولیس حوزه پانزدهم امنیتی شهر کابل از سوی محافظان جنرال جرأت معین پیشین وزارت امور داخله لت و کوب شد.

این رویداد واکنش هایی را در صفحات اجتماعی فیسبوک نیز به همراه داشت و بسیاری از کاربران آن، از وزارت داخله خواستند تا به بی پروایی هایش در برابر اهانت به نیروهای پولیس پایان دهد.

با این همه، باشنده‌های شهر کابل می‌گویند، پولیس محافظان عزت، شرف و ثروت مردم‌اند و باید به توهین به آنان پایان داده شود.

غلام علی یکی از باشندگان کابل خواست های در این باره از حکومت دارد:

"مردمان بی بند و بار و جنگ سالاران سابق قانون را زیر پا می‌کنند و پولیس ما را لت و کوب می‌کنند، پس از تطبیق قانون و دولت چه خبر این شهر شهر بی بازخواست شده‌است و از رئیس جمهور غنی می‌خواهیم تا جلو این بی بندوباری ها را بگیرد."

در یک سال گذشته نیروهای پولیس با چهار مورد لت و کوب در شهر کابل روبرو شده‌اند که در عقب این قضایا دست شماری از اعضای شورای ملی، مقام‌های دولتی و مقام‌های نظامی پیشین دخیل دانسته شده است.

اما گفته می‌شود که تا کنون به هیچ یک از این موارد رسیدگی نشده‌است.

شماری از افسران پولیس در مورد توهین و لت و کوب هم قطاران شان از سوی مقام‌های دولتی می‌گویند:

"من متأسف هستم که مقام‌های ما وکیل صاحبان شورای ملی قدر این را که شب و روز خدمت می‌کنیم و قدر خون ما را نمی فهمند امیدوار هستیم که بزرگان ما بر سر سربازان یک دست نوازش بکشند."

اما، وزارت امور داخله از ایجاد کمیسیونی برای بررسی قضایای لت و کوب بخصوص اهانت و ضرب و شتم یک افسر پولیس از سوی محافظان جنرال دین محمد جرأت سخن می‌زند.

نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان
نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان

نجیب دانش معاون سخنگوی این وزارت گفت:

"یک هیئت تعیین شده، قضیه را همه جانبه بررسی می‌کند، ببینیم که نتایج تحقیق چه را برای ما می‌دهد، طبعاً هر کس در مقابل قانون پاسخگو است و فراتر از قانون هیچ‌کس نمی‌تواند عمل کند، فقط ما منتظر بررسی‌ها هیئت مؤظف می‌باشیم​."

شماری از باشندگان شهر کابل می‌گویند که حکومت باید به قضایای لت و کوب نیروهای پولیس از سوی مقام‌های دولتی پیشین و بر حال به گونۀ جدی رسیدگی کند.

به گفته آنان، اگر زورگویی‌ها و اهانت علیه پولیس همچنان ادامه یابد، پیامد های بدی چون هرج و مرج در شهر و فرار نیروهای پولیس از صفوف نیروهای امنیتی را به دنبال خواهد داشت.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG