لینک های دستیابی پذیر

اقوام: در چوکات قانون اساسی به زبان سوم توجه صورت گیرد


نماینده های اقوام مختلف افغانستان از حکومت این کشور میخواهند که زمینه رشد و تقویت زبان های محلی را مطابق قانون اساسی افغانستان فراهم سازد.

آنان روز چهارشنبه در پایان سیمینار چهار روزه قطعنامۀ را نیز در این باره صادر کردند و گفتند که حکومت باید به خواست های شان توجه لازم بکند.

پوهندوی نظری به نماینده‌گی از اقوام ازبک، ترکمن، پشه یی، بلوچ و نورستانی در پایان این سیمینار به رادیو آزادی گفت، در مؤسسات تحصیلات عالی افغانستان باید دیپارتمنت‌های زبان های سوم ایجاد شود:

"ما خواستار توسعه دیپارتمنت های زبان های سوم در اکادمی علومافغانستان هستیم، ما خواستار دیپارتمنت های زبان و ادبیات زبان سوم در مؤسسات تحصیلات عالی هستیم. این مواردی بود که در چهار روز روی آن بحث شد و در قطعنامه نیز این موراد گنجانیده شده و خواستار تطبیق آن هستیم."

هرچند در مورد زبان‌های موجود در افغانستان ارقام مختلف به نشر می‌رسد اما نماینده های اقوام در این کشور می‌گویند که مردم به بیش از چهل زبان در این کشور تکلم می‌کنند.

نماینده های اقوام مختلف که در این سیمینار اشتراک کرده بودند گفتند که اگر برای حفظ و انکشاف زبان های محلی تلاش‌های لازم از سوی حکومت صورت نگیرد، این زبان ها فراموش خواهند شد.

در این حال عنایت الله بابر فرهمند رئیس دفتر معاون اول ریاست جمهوری می‌گوید که قطعنامه سیمینار به آنان سپرده شده و برای عملی شدن خواست‌های مطرح شده اقدامات صورت می‌گیرد:

"خواست های گوینده‌گان زبان های رسمی سوم افغانستان که در سیمینار جمع آوری کرده اند به برخی آن در کوتاه مدت رسیده‌گی می‌شود و برخی خواست های شان در آینده البته در میان مدت قابل تطبیق است."

بر اساس قانون اساسی افغانستان، حکومت مکلف است تا برای رشد زبان های سوم که در محلات مردم به آن سخن می‌گویند زمینه را فراهم ساخته و همچنان در تدریس نیز در نظر گرفته شود.

اما نماینده های اقوام تأکید می‌کنند که در پانزده سال گذشته به دلایل مختلف برای رشد و تقویت زبان های محلی کارهای لازم صورت نگرفته و این زبان ها به گفته آنان پس از این نباید به باد فراموشی سپرده شوند.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG