لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۰:۴۰

تایم: پنتاگون به عراق و افغانستان سلاح فرستاده‌است


تایم

مجلۀ تایم چاپ امریکا مطلبی را تحت عنوان: "پنتاگون به ارزش میلیارد‌ها دالر سلاح را به عراق و افغانستان فرستاده است" به نشر رسانده‌است.

در این مطلب بر اساس گزارش تازه یک گروه تحقیقاتی غیر انتفاعی مستقر در بریتانیا نوشته است که پنتاگون از سال ۲۰۰۱ میلادی بیش از یک میلیون سلاح و مهمات را به عراق و افغانستان فرستاده‌است.

تایم آن بخشی از گزارش را نشر کرده که در آن گفته شده‌است، حداقل ۹۴۹ هزار و ۵۸۲ سلاح‌های کوچک به نیرو‌ها در عراق و ۵۰۳ هزار و ۳۲۸ دیگر آن به نیرو‌های محلی افغانستان داده شده‌است.

در گزارش، شمار این سلاح‌ها بر اساس اطلاعات که گروه تحقیقاتی آنرا بدست آورده نوشته شده است، اما به باور مجلۀ تایم اگر این شمار دقیق باشد، امریکا بیش از یک سلاح کوچک به هر یک از نیرو‌های امنیتی افغان فرستاده است زیرا گزارش ناتو که در ماه فبروری ۲۰۱۵ نشر شد تعداد نیرو‌های امنیتی افغان را ۳۳۵ هزار خواند.

تایم در ادامه نوشته است، پنتاگون تا کنون شمار دقیق سلاح‌های کوچک را که به نیرو‌های افغان و عراقی فرستاده است نشر نکرده اما گروه تحقیقاتی از یک سال بدینسو با جمع آوری اطلاعات توانسته اند به این شمار تخمین شده دست یابند.

گروه تحقیقاتی می‌گوید، در یافته‌های خود از لست قرارداد‌های پنتاگون، لست قرارداد‌های دولتی و گزارش‌های حکومت در مورد هزینه نظامی استفاده کرده است که در نهایت نشان می‌دهد ارزش سلاح‌های کوچک که از سوی پنتاگون به افغانستان و عراق فرستاده شده است حدود دو اعشاریه شانزده میلیارد دالر است.

مجلۀ تایم می‌گوید، گزارش‌های استخباراتی امریکا و شاهدان عینی پیش از این گفته اند که بخش زیادی از این سلاح‌های فرستاده شده به سرقت رفته است و یا در جنگ از بین رفته اند.

تایم گزارش ۲۰۱۴ میلادی سیگار اداره سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان را یاد آور شده که در آن پنتاگون را بخاطر توجه نکردن به سرنوشت سلاح‌های ارسال شده به افغانستان مورد انتقاد قرار داده بود.

سایت پرنسا لاتینا

سایت خبری پرنسا لاتینا نوشته است که بیش از سه میلیون افغان به خدمات صحی دسترسی ندارند.

منبع به نقل از فیروز الدین فیروز وزیر صحت افغانستان نوشته که با تائید این موضوع گفته است، با آنکه میزان دسترسی زنان و اطفال به خدمات صحی افزایش یافته است اما هنوز هم خدمات صحی به دسترس همه در افغانستان قرار ندارد.

در مطلب آمده است، پنج ولایت افغانستان بخاطر درگیری‌ها در شرایط بحرانی قرار دارد و بیجا شده‌گان این ولایات به خدمات صحی دسترسی ندارند.

وزیر صحت افغانستان گفته است که در نظر دارند تا شش ماه آینده ۳۷۹ مرکز صحی را در سراسر کشور فعال نمایند.

به نوشته سایت پرنسا لاتینا، اوسط عمر در افغانستان ۴۶ سال است و از هر چهار کودک یک از آنها پیش از رسیدن به سن پنج سالگی بنابر بیماری‌های گوناگون جان خود را از دست می‌دهند.

XS
SM
MD
LG