لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۵۴

ویسا: سیاست امریکا در منطقه مبهم است


در مطالب و تبصره‌های روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر موضوع سپردن سلاح‌های امریکایی به افغانستان و دست داشتن پاکستان در حمله بر پوهنتون امریکایی افغانستان بازتاب یافته‌است.

سرنوشت

روزنامه سرنوشت در مطلبی به نقل از یک بنیاد تحقیقاتی بریتانیا نوشته است که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۵ امریکا به اردوی افغانستان و عراق یک اعشاریه چهار میلیون میل سلاح داده است.

اما در مطلب به نقل از همین منبع گفته شده که بیشتر این سلاح‌ها حالا نزد مخالفان مسلح دولت است.

در مطلب آمده‌است که پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ میلادی چهل میلیارد دالر را در بخش سلاح سبک و سنگین در افغانستان و عراق هزینه کرده‌است.

ویسا

روزنامۀ ویسا در مطلبی در این باره به نقل از عبدالحمید مبارز از کارشناسان سیاسی گفته است که این شک درست است که امریکا به هدف شدت جنگ برای گروه‌های تروریستی سلاح داده‌است.

ویسا در ادامه مطلب نوشته است که سیاست امریکا در منطقه مبهم است و اکتفای امریکا به ابراز نگرانی در مورد حمله بر پوهنتون امریکایی افغانستان را ثبوت خوبی برای این موضوع ذکر کرده‌است.

نویسنده مطلب گفته است که امریکا امکانات خوب و شبکه‌های پیشرفته جاسوسی دارد و می‌تواند مشخص سازد که این حمله در کجا پلان شده بود.

در مطلب آمده‌است که امریکا حتی پاکستان را متهم به انجام این حمله نیز نکرد و این نشان می‌دهد که بازی یی جریان دارد و امریکا نمی‌خواهد که صلح در منطقه تأمین گردد.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله‌اش گفته است که حمله بر پوهنتون امریکایی افغانستان نه تنها حمله بر منافع افغانستان است بلکه به نوشته سرمقاله نویس حمله بر منافع امریکا در این کشور نیز دانسته می‌شود.

سرمقاله نویس می‌گوید که امریکا و جامعه جهانی باید داعش، القاعده، گروه طالبان مسلح، شبکه حقانی و گروه‌های تروریستی دیگر را برای امنیت افغانستان و منطقه تهدید جدی بداند.

به نوشته روزنامه، در برابر این گروه‌ها و کشورهای حامی‌شان چون پاکستان باید با جدیت ایستادگی شود و برای سرکوب آنان جامعه جهانی و در رأس آن ایالات متحده امریکا طوری که لازم است، آستین بر زند.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG