لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۰۴

اکادمی کرکت در ولایت هرات ایجاد شد


افتتاح اکادمی کرکت در ولایت هرات

مسئولان کرکت بورد افغانستان اکادمی کرکت را در ولایت هرات ایجاد کردند.

مسئولان این نهاد می‌گویند با استفاده از سرحدی بودن هرات با ایران تلاش خواهند کرد تا ورزش کرکت را در کشور ایران گسترش دهند.

اکادمی کرکت در هرات زمانی ایجاد می‌شود که علاقمندی جوانان به این رشته روز به روز در این ولایت افزایش می‌یابد.

مسئولان کرکت بورد افغانستان می‌گویند، ولایت هرات به کرکت بورد افغانستان اهمیت ویژه دارد.

شفیق الله ستانکزی رئیس اجرائیوی کرکت بورد افغانستان
شفیق الله ستانکزی رئیس اجرائیوی کرکت بورد افغانستان

یکی از این ویژه‌گی‌های که شفیق الله ستانکزی رئیس اجرائیوی کرکت بورد افغانستان به آن اشاره می‌کند وضعیت خوب امنیتی در هرات است.

آقای ستانکزی می‌گوید، در پهلوی تشویق جوانان هرات به ورزش کرکت، تلاش می‌کنند تا زمینه تمرینات و مسابقات تیم‌های ملی کرکت افغانستان را در ولایت هرات هموار سازند.

قبل از این کرکت بورد افغانستان برنامه‌های مشابه را در دیگر ولایات افغانستان انجام داده بود.

عزیزالله فضلی معاون کرکت بورد افغانستان می‌گوید، آنان تلاش دارند با استفاده از سرحد هرات با ایران زمینه را برای رشد ورزش کرکت در کشورهای ایران و ترکمنستان هموار سازند.

او می‌گوید، در صورتیکه افغانستان بتواند به این هدف دست یابد می‌تواند امیتازهای مختلف را از فدارسیون بین‌المللی کرکت بدست آورد.

مسئولان کرکت بورد در سفر خود به ولایت هرات از مقامات محلی تقاضا کردند تا زمین را به دسترس ورزشکاران کرکت قرار دهند.

آنان می‌گویند، در صورتیکه این موضوع از سوی ادارۀ محلی هرات پذیرفته شود کرکت بورد افغانستان آماده‌است تا ستدیوم بین‌المللی کرکت را در هرات اعمار کند.

در همین حال محمد نعیم بهیر رئیس مالی و اداری ولایت هرات گفت که حکومت محلی آماده است تا ملکیت را بخاطر ساخت ستدیوم کرکت به دسترس کرکت بورد افغانستان قرار دهد.

ولایت هرات جایی که به تازه‌گی اکادمی کرکت در آن ایجاد شده‌است، بیشتر مردم آن به فوتبال علاقمند اند، اما جوانان هراتی در ورزش‌های مختلف انفرادی و گروهی در افغانستان دست بالا دارند.

در حال حاضر ورزش کرکت در میان جوانان هرات نیز رواج پیدا کرده‌است. طوریکه مسئولان ورزشی در هرات می‌گویند هم اکنون ۳۰ تیم کرکت به شمول هشت تیم دختران در این ولایت فعالیت دارند.

بیشتر ورزش کرکت در هرات در میان شاگردان مکاتب رواج یافته است.

در این حال مسئولان کرکت بورد افغانستان می‌گویند، با اجرای برنامه‌های‌شان هرات می‌تواند تا پنج سال آینده بازیکنان را در تیم‌های مختلف ملی کرکت در افغانستان معرفی کند.

گرچه ورزش کرکت در افغانستان سابقه طولانی ندارد اما این ورزش در سال‌های اخیر دست آوردهای بزرگی در سطح بین‌المللی داشته است.

چندی قبل کرکت بورد افغانستان عضویت شورای آسیایی را کسب کرد. اما مسئولان کرکت بورد ابراز امیدواری می‌کنند که در سال ۲۰۱۷ میلادی بتوانند عضویت دایمی شورای بین‌المللی کرکت را بدست آورند.

شاه پورصابر، هرات

XS
SM
MD
LG