لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۷

تبصرۀ روزنامه های کابل در مورد نشست افغانستان، هند و امریکا


روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر مطالب و تبصره های خود را در مورد نشست مشترک افغانستان، امریکا و هند که قرار است در امریکا راه اندازی شود و اظهارات احمد رشید نویسنده پاکستانی درباره وضعیت افغانستان به نشر رسانده اند.

سرخط

روزنامه سرخط در مطلبی به نقل از کارشناسان سیاسی گفته است که نشست سه جانبه افغانستان، امریکا و هند اهمیت سیاسی و اقتصادی برای افغانستان دارد.

در مطلب آمده است که نزدیکی روز افزون افغانستان و هند سبب منزوی شدن بیشتر پاکستان در منطقه می‌شود و هند به حیث دوست ستراتیژیک افغانستان از این کشور حمایت می‌کند.

نویسنده مطلب نوشته است که امریکا نیز حالا درک کرده است که چین در حال رشد بیشتر است و این زنگ خطر زمانی برای امریکا به صدا درآمد که رئیس اتحادیه مفکرین ایالات متحده از گسترس نفوذ روز افزون چین هُشدار داد.

اصلاح

روزنامه اصلاح نیز در مطلبی به نشست سه جانبه کابل، واشنگتن و دهلی که بزودی در امریکا راه اندازی می‌شود پرداخته و این نشست را برای افغانستان بسیار مهم و با ارزش تلقی کرده‌است.

نویسنده مطلب گفته است که در مورد این نشست جان کری وزیر خارجه امریکا هفته گذشته در جریان سفرش به هند معلومات داده‌است.

به نوشته مطلب، هرچند وزیر خارجه ایالات متحده واضح ساخت که هدف این نشست در انزوا قرار دادن پاکستان نیست اما برخی از تحلیلگران به این باور اند که امریکا در زمینه مبارزه با تروریزم بر نیت و کارکرد پاکستان شک دارد.

ویسا

روزنامه ویسا در مطلبی به اظهارات احمد رشید نویسنده و ژورنالیست پاکستانی درباره افغانستان پرداخته که گفته است این کشور بسوی هرج و مرج در حرکت است.

آقای رشید در مطلبی که روزنامه فایننشل تایمز آن را به نشر رسانده گفته است که دلیل این وضعیت تنها حملات گسترده طالبان مسلح در برخی ولایات نیست بلکه به نظر احمد رشید بحران داخلی در حکومت و نزول اقتصادی چالش جدی تر است.

در مطلب به نقل از آقای رشید گفته شده که در کنار رهبران حکومت وحدت ملی گروه های جداگانه قرار دارند و این کار مشکلات را بیشتر می‌سازد.

ویسا در مطلب این اظهارات احمد رشید را نیز به نشر رسانیده که گفته است، برخی از حلقات سیاسی که از رئیس جمهور و رئیس اجرائیه حمایت می‌کنند نیز روی برخی مسایل مانند اصلاح نظام انتخاباتی اختلاف دیدگاه دارند.

در مطلب آمده است که گروه سیاسی دیگر که از حامد کرزی رئیس جمهور پیشین حمایت میکند خواستار برگزاری لویه جرگه است و محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان درآغاز کارش تعهد کرده است که این جرگه برگزار خواهد شد.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG