لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۰۹

نماینده ایرانی: صنعت‌کاران ایرانی در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند


ایران از تاجران و صنعت‌کاران آن کشور خواسته است که جهت توسعه روابط اقتصادی با افغانستان در این کشور سرمایه گذاری کنند.

پس از تیره شدن روابط میان افغانستان و پاکستان و کاهش داد و ستد تجارتی میان دو کشور، مقامات ایرانی علاقمند سرمایه گذاری درافغانستان شده‎اند.

اکبر ترکان نماینده خاص رئیس جمهور ایران حین افتتاح چهارمین نمایشگاه مشترک افغانستان و ایران روز سه شنبه در کابل گفت، بدون راه اندازی همچون نمایشگاه‎ها روابط تجارتی میان دو کشور تقویت نخواهد شد.

آقای ترکان همچنان گفت، ایران در بخش صنعتی ساختن افغانستان کمک می‎کند.

ترکان: ایران در بخش صنعتی ساختن افغانستان کمک می‎کند.
ترکان: ایران در بخش صنعتی ساختن افغانستان کمک می‎کند.

وی افزود:

"ما به عنوان همسایه باید در صنعتی کردن افغانستان کمک کنیم من از صنعت گران ایرانی دعوت می‎کنم تا برای آینده روابط ما روی این موضوع فکر کنند و از آنان دعوت می‎کنم که با همکاران و تجار افغانی مشارکت کنید و بروید به سمت صنعت."

اتاق تجارت افغانستان می‎گوید، پس از افزایش مشکلات اقتصادی با پاکستان صادرات ایران به این کشور افزایش یافته و در حال حاضر افغانستان و ایران حدود دو ملیارد دالر داد و ستدتجارتی دارند.

مقامات افغان می‎گویند که عدم توازن در روابط تجارتی میان دو کشور می‎تواند تاثیرات منفی درقبال داشته باشد.

در این حال حکومت افغانستان می‌گوید، سهولت‌های خوبی برای سرمایه گذاری در این کشور فراهم شده و سرمایه گذاران می‌توانند از آن استفاده کنند.

عبدالستار مراد وزیر اقتصاد افغانستان می‎گوید، این کشور برای سرمایه گذاری خارجی بیشتر از هر زمان دیگر آماده بوده و فرصت‎های خوبی در این زمینه وجود دارد.

مراد: ما نیاز داریم تا ایران در پهلوی افغانستان همکاری کند.
مراد: ما نیاز داریم تا ایران در پهلوی افغانستان همکاری کند.

وی افزود:

"هرگاه منافع و مشترکات زیاد باشد رابطه ادامه پیدا می‎کند ما نیاز داریم تا ایران در پهلوی افغانستان در این شرایط اساس طوری که همیشه ایستاده بوده در پهلوی ما باز هم در بخش رشد تجارت و اقتصاد افغانستان همکاری کند."

آقای مراد افزود، در کنار فابریکه‎های صنعتی، سرمایه گذاری ایران در بخش معادن زمینه‎های خوب داد و ستد اقتصادی را فراهم کرده می‎تواند.

آگاهان اقتصادی با توجه به وضعیت جاری در این کشور، سرمایه گذاری خارجی را دشوار می‎دانند، اما می‎گویند بدلیل بحرانی شدن روابط تجارتی افغانستان با پاکستان، ایران سعی می‎کند تا برای تولیدات اش بازاریابی کند.

در عین حال نماینده خاص رئیس جمهور ایران می‎گوید، سرمایه گذاری تجار ایرانی در افغانستان برای روابط پایدار میان دو کشور لازمی بوده و تهدیدهای امنیتی نباید جلو آن را بگیرد.

گزاش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG