لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۱۹

نیویارک تایمز: ترینکوت به یک منطقۀ آسیب پذیر مبدل شده‌است


نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز مطلبی را در مورد وضعیت ترینکوت مرکز ولایت ارزگان نشر کرده‌است.

روزنامه می‌نویسد، پس از مطیع الله خان قوماندان امنیه پیشین ارزگان که به گفته نیویارک تایمز یک چهره جنجال برانگیز بود در کابل کشته شد، شهر ترینکوت بنابر بر هرج و مرج ذات البینی پولیس به یک منطقه آسیب پذیر مبدل شده‌است.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد که مطیع الله در نتیجه قرارداد های سخاوتمندانه ناتو و حمایت سیاسی حامد کرزی رئیس جمهور پیشین از قدرت وسیع برخوردار بود.

به گفته نویسنده مطلب، با آنکه این قوماندان امنیه پیشین ارزگان تهدیدات طالبان مسلح را دفع کرده بود، اما او به قبیله گرایی و استفاده از زور در برابر رقبای سیاسی متهم بود وگفته می‌شد که این ولایت را با ضعف رو به رو کرده‌است.

واشنگتن پُست

واشنگتن پُست یک روزنامه دیگر امریکایی مطلبی را در مورد حملات اخیر در شهر کابل نشر کرده‌است.

روزنامه با اشاره به حمله بر موسسه پاملرنه در شهرنو می‌گوید، این موسسۀ خیریه که از چند دهه به اینسو در افغانستان فعالیت می‌کند، در بخش‌های حُفر چاه‌ها و بهبود سیستم جمع آوری کثافات کار می‌کند، زمینه اشتغال را برای هزاران افغان فراهم کرده و به همین ترتیب جهت بهبود شرایطزندگی در صدها قریۀ جنگ زده تلاش دارد.

به گفته نویسنده مطلب، حمله بر موسسه پاملرنه یک هشدار شدید استکه چگونه بعضاً در مورد اراده‌های خوب به گونه تراژید قضاوت نادرست صورت می‌گیرد.

روزنامه به نقل از طالبان مسلح می‌نویسد که این گروه به این خاطر بر موسسه پاملرنه حمله کرد که این دفتر لانۀ جاسوسان خارجی بود.

واشنگتن پُست همچنان نوشته است، حملات اخیر در کابل از یک طرفنمایانگر گسترش جنگ در ساحات شهری است و از سوی دیگر این را هم نشان می‌دهد که طالبان مسلح می‌خواهند و می‌توانند که مناطق تجارتی و حکومتی را هدف قرار بدهند.

نویسنده مطلب می‌گوید که شاهدان عینی حمله بر موسسه پاملرنه در منطقه مفشن شهر نو هنوز هم در ترس به سر می‌برند و وحشت زده‌اند.

شمسیه یک متعلم از باشنده‌های شهر نو به واشنگتن پُست گفته است:
"این محل با گذشت هر روز خطرناک می‌شود، ما اگر در خانه ایم یا مکتب و یا بازار ذهن ما در مورد امنیت و وضعیت جاری ناآرام است و این ترس وجود دارد که هر لحظه ممکن حمله شود."

XS
SM
MD
LG