لینک های دستیابی پذیر

ترکیه می‌کوشد از لغو توافقنامه با اتحادیه اروپا جلوگیری کند


وزیر خارجه ترکیه می‌گوید، با وجود اختلافات روی رفع محدودیت‌های ویزه مسافرت به اتباع ترکیه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، می‌توان از لغو موافقتنامه مهم بین کشورش و اتحادیه اروپا در باره پناهجویان جلوگیری کرد.

موافقتنامه بین ترکیه و اتحادیه اروپا در باره توقف ورود پناهجویان به کشورهای عضو این اتحادیه در ماه مارچ امسال به امضا رسید.

ترکیه تلاش دارد تا نگرانی‌های اتحادیه اروپا در ارتباط به این توافقنامه را رفع نماید.

وزیر خارجه ترکیه دیروز در یک کنفرانس مشترک با مقامات اتحادیه اروپا در ارتباط به موافقتنامه در باره پناهندگان به خبرنگاران گفت، یک تفاهم مشترک ایجاد شده که بر اساس آن می‌توان به یک توافق عمومی دست یافت.

مقامات ترکیه و اتحادیه اروپا
مقامات ترکیه و اتحادیه اروپا

مولود چاوش اغلو که پس از ملاقات با فیدریکا موگیرینی رئیس پالیسی خارجی و جهانیس هان رئیس کمشنری توسعه‌یی اتحادیه اروپا صحبت می‌کرد گفت، او معتقد است که با این درک می‌توان بر مشکلات فایق آمد.

وی افزود:

"به روند انتقال بیش از سه میلیارد یورو که از سوی اتحادیه اروپا برای زندگی پناهجویان سوری در ترکیه وعده داده شده، سرعت بخشیده شود و بیوکراسی به حیث مانع نباید مطرح گردد."

وزیر امور خارجه ترکیه افزود، هر کسی باید بداند که پول به کجا می‌رود و چگونه به مصرف می‌رسد.

ضمناً موضوع بحران مهاجران یکی از مسایل اساسی اجلاس هفتۀ آینده رهبران کشورهای اتحادیه اروپا در شهر براتیسلاوا پایتخت سلواکیا خواهد بود.

رهبران فرانسه و ایتالیا
رهبران فرانسه و ایتالیا

از سوی هم، رهبران فرانسه و ایتالیا و پنج کشور واقع در کنار بحیره مدیترانه دیروز در آتن پایتخت یونان گردهم آمده تا در باره مشکلات مهاجران و بحران قرضه‌های مالی اروپا بحث کنند.

گفته می‌شود، بیش از یک میلیون پناهجو و مهاجر غیر قانونی از ترکیه به یونان و از آنجا به دیگر کشورهای اروپایی وارده شده‌اند. اما شمار پناهجویان و مهاجران غیر قانونی پس از آن کاهش یافت که کشور‌های بالکان در سرحدات ‌شان دیوار اعمار کردند و همچنان موافقتنامه با ترکیه در ماه مارچ اجرایی شد.

اما ترکیه تهدید کرد، در صورتی که اتحادیه اروپا تا ماه اکتوبر به تعهدهای خود عمل نکند، از این توافق خارج می‌شود.

XS
SM
MD
LG