لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۱۵

بی توجهی حکومت ترکمنستان به حقوق اتباع این کشور


قربان قلی بیردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان

ترکمنستان از پایان سال ۱۹۹۱ تا دسمبر سال ۲۰۰۶ تحت قیادت سفر مراد نیازوف قرار داشت.

وی ترجیح میداد «ترکمن باش» خطابش کنند که به معنای پیشوای ترکمن هاست.

ترکمنستان یک چهارم گاز طبیعی جهان را تولید می‎کند و بیشترین عواید را از همین منبع به دست می‎آورد.

نفوس این کشور در حدود پنج میلیون تن است. ولی این پول اکثراً برای آن‎ها به مصرف نمیرسد. در عوض ترکمنباشی بیشترین سرمایه را به ساختن ساختمان‎های گرانبها در کنار بحیره کسپین و مجسمه‎های طلا کاری خودش که اولین شعاع آفتاب به روی آن بتابد، مصرف کرده‎است.

اداره بین‌المللی نظارت بر فساد یا گلوبل ویتنیس که مقر آن در لندن است، در گزارشی که در سال ۲۰۰۶ منتشر ساخت می‎نویسد که نیازوف در بانک‎های خارجی ۳ میلیارد دالر ذخیره نموده و از جمله، ۲ میلیارد آن در «دویچی بانک» جرمنی است.

نیازوف در اواخر سال ۲۰۰۶ چشم از جهان پوشید و قربان قلی بیردی محمدوف به جای او به تخت ریاست جمهوری نشست.

به تاریخ بیست و نهم ماه اگست بیردی محمدوف از برلین پایتخت جرمنی دیدار کرد.

بخش ترکمنی رادیوی آزادی منتظر بود ببیند که انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی با وی در برلین دیدار خواهد کرد یا خیر.

از ۲۵ سال بدیسنو به حقوق شهروندان در ترکمنستان توجه نمی‌شود. از این رو رهبران غربی با وجود ذخایر بزرگ گاز ترکمنستان علاقمند دیدار با بیردی محمدوف نبودند.

ترکمنستان در سال ۲۰۰۸ قانون هایدروکاربن را نافذ کرد.

به اساس این قانون بیست درصد عواید گاز به بودجه دولت ترکمنستان می‎ریزد و بقیه هشتاد درصد مصارف اداری ترکمنستان بوده که در دست بیردی محمدوف است.

اداره بین‌المللی نظارت بر فساد گلوبل ویتنیس، در مارچ سال ۲۰۱۴ با توجه به گزارش سال ۲۰۰۶ گزارش دیگری به نشر سپرد و خاطر نشان ساخت که این عواید تا سال ۲۰۰۹ به ۲۰ میلیارد دالر رسیده‎است.

این اداره اضافه می‎کند که ۷۵ در صد این عواید می‎توانست در بودجه دولت شامل شود.

این کشور اکنون صرفاً یک مشتری دارد و آن چین است که مصارف انتقال گاز طبیعی را می‌پردازد و چین میلیاردها دالر به ترکمنستان قرضه داده‎است و باید دوباره پرداخته شود.

این روشن نیست که ترکمنستان از انتقال گاز طبیعی این کشور چه مقدار پول به دست می‌آورد اما در هر صورت قیمت آن نسبت به دو سال پیش کمتر از نصف کاهش یافته‎است.

این اداره در گزارش خویش اضافه می‎کند که عاید سالانه ترکمنستان برای بهتر شدن معیشیت شهروندان در عرصه‎های مانند صحت عامه و آموزش به مصرف نمی‌رسد و پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۹۱ از اتحاد شوروی سابق تا کنون سطح زنده‎گی در این کشور بسیار پایین آمده‎است.

XS
SM
MD
LG