لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۲:۰۸

نیویارک تایمز: توافق با حزب اسلامی اولین پیروزی صلح


اکثر روزنامه های غربی در شماره های اخیر خود مطالبی را در مورد موافقتنامه صلح بین حکومت و حزب اسلامی حکمتیار به نشر رسانده‌اند.

نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز می‌نویسد این موافقتنامه اولین پیروزی حکومت افغانستان در تلاش‌های صلح آن بشمار می‌رود. اما مسوده این موافقتنامه زمانی جامه عمل می‌پوشد که رئیس جمهور اشرف غنی و رهبر حزب اسلامی گلبدین حکمتیار آن را امضا کنند.

به نوشته روزنامه مقامات حزب اسلامی گفته اند حکمتیار زمانی به کابل خواهد آمد که تحریم‌ها علیه او لغو گردد و نامش از لست‌های سیاه بین المللی بیرون شود.

واشنگتن پُست

روزنامه واشنگتن پُست در شماره اخیر خود می‌نویسد نکته اساسی این موافقتنامه برگشت حکمتیار بعد از ۲۰ سال به کابل می‌باشد و نقش او را از یک عنصر تحریک کننده به یک عنصر آرام کننده تبدیل می‌کند و آنهم در یک زمانی که افغانستان در صحنه سیاسی به اختلافات رو بروست و در میدان جنگ هم با مخالفین مسلح در گیر است.

اما به نوشته روزنامه واشنگتن پُست نظریات تحلیلگران در مورد برگشت حکمتیار تفاوت دارد عده از آن استقبال می‌کنند و شماری هم آنرا گام مثبت حساب نمی‌کنند.

والستریت ژورنال

روزنامه والستریت ژورنال می‌نویسد موافقتنامه صلح با حکمتیار شاید در میدان جنگ کدام تغییری بار نیاورد، زیرا در میدان جنگ طالبان فعال می‌باشند و اکنون گروه داعش هم کم و بیش به صحنه داخل شده‌است.

اما به نوشته روزنامه هرچند تأثیر سیاسی و نظامی حزب اسلامی در سال‌های اخیر کمتر شده اما مقامات افغان و امریکایی امیدوار اند که این گام حکمتیار حمایت از طالبان را نیز کاهش خواهد داد و بعضی از قوماندانان آنها جداگانه خواهان معامله با حکومت خواهند شد.

علاوه بر آن به نوشته والستریت ژورنال حکمتیار شاید بتواند در متحد شدن شاخه های مختلف حزب اسلامی که در حکومت داخل می‌باشند، نقشی مهمی بازی کند و این گروه را به یک حزب سیاسی قدرتمند تبدیل نماید که در آن صورت می‌تواند مؤثر واقع شود.

اندیپندنت

روزنامه اندیپندنت چاپ بریتانیا از قول تحلیلگر امور سیاسی هارون میر می‌نویسد که گفته است با وجود گذشته خونین حکمتیار و حمایتش از گروه افراطی القاعده، مردم افغانستان از موافقه صلح با وی حمایت می‌کنند. به گفته آقای میر مردم از اختلافات و جنگ خسته شده اند و در نهایت خواهان راه حل سیاسی این بحران می‌باشند چه با حکمتیار باشد و چه هم با طالبان.

روزنامه اندیپندنت می‌افزاید این موافقتنامه از حمایت جامعه جهانی برخوردار می‌باشد که این عمل می‌تواند بر مخالفین مسلح دیگر از جمله طالبان هم تأثیر بگذارد.

تایمز

روزنامه دیگر چاپ بریتانیا تایمز از قول نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان فرانس مایکل میلبین می‌نویسد که گفته است این موافقتنامه ثابت می‌سازد که صلح در افغانستان ممکن است. او می‌افزاید موافقتنامه روز پنجشنبه نشان داد که فضای پاسخ رد به صلح در افغانستان اصلاً وجود ندارد.

تمام این روزنامه ها به تظاهرات کابل از سوی بعضی حلقات علیه موافقت صلح با حکمتیار هم اشاره کرده و نوشته اند که این گروه ها خواهان عدالت انتقالی و محاکمه تمام افرادی می‌باشند که در جنگ‌های داخلی افغانستان سبب کشتار و ویرانی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG