لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۳۸

تفاهم‌نامه کار بازسازی تونل سالنگ امضا شد


تفاهم‌نام کار بازسازی تونل سالنگ میان مقامات وزارت مالیه افغانستان و بانک انکشاف آسیایی امضا شد.

مقامات وزارت مالیه روز شنبه پس از امضای این تفاهم‌نامه در صحبت با رادیو آزادی گفتند که هزینه بازسازی تونل سالنگ حدود ۳۲ میلیون دالر بوده و از طریق بودجه ملی پرداخت می گردد.

وزارت مالیه افغانستان می‌گوید، کارهای تدارکاتی ترمیم و بازسازی تونل سالنگ آغاز گردیده اما کار عملی آن از جنوری سال ۲۰۱۷ آغاز و تا ۲۰۱۹ یعنی تا دو سال ادامه می‌یابد.

تفاهم‌نامه کار بازسازی تونل سالنگ روز شنبه میان وزیر مالیه و رئیس بانک انکشاف آسیایی در کابل امضا گردید.

اجمل حمید عبدالرحیم زی سخنگوی وزارت مالیه پس از امضای این تفاهم‌نامه در صحبت با رادیو آزادی در مورد آغاز کار این پروژه چنین گفت:

اجمل حمید عبدالرحیم زی سخنگوی وزارت مالیه افغانستان
اجمل حمید عبدالرحیم زی سخنگوی وزارت مالیه افغانستان

" مسایل تدارکاتی آن آغاز گردیده و از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ یعنی برای دو سال است که کار عملی آن آغاز می‌شود و بعد از آن برای ۴ سال آینده است که کاملاً نهایی شود و در قسمت مطالعات آن کار‌ها صورت می‌گیرد اما مسایل تدارکاتی آن زیر کار است از ماه جنوری ۲۰۱۷ عملاً تطبیق آن آغاز می‌شود."

آقای عبدالرحیم زی همچنان گفت، هزینه مجموعی این پروژه حدود ۳۲ میلیون دالر بوده که ۱۵.۹۲ میلیون دالر آن از سوی حکومت جاپان و بقیه آن از طرف بانک انکشاف آسیایی پرداخته شده و از طریق بودجه ملی مصرف می‌گردد.

شاهراه سالنگ که جنوب افغانستان را با شمال این کشور وصل می‌کند، حدود ۵۰ سال پیش به کمک مالی اتحاد شوروی سابق ساخته شده‌است.

مقامات وزارت مالیه می‌گویند که بانک انکشاف آسیایی از ۱۴ سال بدینسو بخاطر ساخت سرک‌ها و میدان‌های هوایی در افغانستان ۲.۲ میلیارد دالر کمک کرده‌است.

این در حالیست که شماری از اعضای کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه تأکید می‌کنند که این بار باید کار بازسازی تونل سالنگ توسط متخصصین طرح و تطبیق شود و از مواد با کیفیت نیز استفاده شود.

صاحب خان عضو این کمیسیون در صحبت با رادیو آزادی گفت، در گذشته‌ها چندین مرتبه راه سالنگ بازسازی شده اما به دلیل مواد بی‌کیفیت و نبود متخصصین دوباره تخریب شده‌است.

وی افزود:

" وضعیت راه سالنگ در زمستان بسیار خراب است باید ترمیم شود اگر نقشه سابقه تطبیق شود خوب در غیر آن یکی دو مرتبه دیگر هم قیرریزی شده متاسفانه خراب شد مواد ‌شان هم ضعیف بود کارمندان هم ضعیف بود باید مواد با کیفیت کار شود."

مقامات وزارت مالیه می‌گویند، ساخت راه سالنگ به گونه معیاری حیثیت پل را در وصل کردن افغانستان به آسیای میانه و آسیای جنوبی دارد.

اجمل حمید عبدالرحیم زی سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید، بازسازی راه سالنگ بخاطر ترانزیت، ترانسپورت و رشد اقتصاد کشور نیز بسیار موثر می‌باشد.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG