لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۳۹

چرا زنان افغان بیشتر از مردان دست به خود کشی می‌زنند؟


طوریکه همه می‌دانیم زندگی برای هر زنده جان خیلی شیرین است. اما چه باعث می‌شود که یک انسان در حدی می‌رسد که مرگ را بر زندگی ترجیح داده خود کشی نماید؟

گزارش‌ها حاکی از آن است که بیش از نود درصد خودکشی‌ها در افغانستان را زنان انجام می‌دهند.

رشد رقم خودکشی زنان در افغانستان حاکی از وجود یک بحران خاموش و بی‌صدا در جامعه افغانستان است که کمتر کسی توجه جدی به آن نشان داده‌است.

گفته می‌شود بیشترین علل خودکشی در بین زنان و دختران افغان، ازدواج‌های اجباری، افسردگی، اختلافات و خشونت‌های خانوادگی می‌باشد.

در کشوری چون افغانستان در سال‌های اخیر بنابر مشکلات خانوادگی و بی‌عدالتی‌های اجتماعی، رقم خودکشی‌ها و خودسوزی‌ها در بین زنان و دختران رو به افزایش بوده‌است چنانچه به اساس گزارش‌های اخیر از رسانه‌ها، آمار خودکشی ناشی از خشونت در ولایات هرات، جوزجان و دایکندی بیشتر به نشر رسیده‌است.

شکیلا خانم ۳۲ ساله علت اقدام به خودکشی‌اش را ازدواج مجدد شوهر و بی‌کفایتی او را به بیچارگی و تنهایی خود و چهار فرزندش می‌داند.

اما شریعت اسلام خود کشی را مردود دانسته می‌گوید، اگر انسان به منطق اسلام آشنا باشد در می‌یابد که مرگ انتهای راه نیست بلکه ابتدا راهی است بدون پایان. پس خود کشی هیچ کمکی به انسان نمی‌کند.

برنامۀ زن و زندگی را بشنوید و از مسایل بیشتر در این مورد با خبر شوید...

تهیه کننده: عفیفه ساکب

XS
SM
MD
LG