لینک های دستیابی پذیر

درانی: ۸۸ پروژه انکشافی در ۱۷ ولایت افغانستان عملی می‏‌شود


وزیر احیا و انکشاف دهات می‌گوید، با عملی شدن، ۸۸ پروژه انکشافی در شماری از ولایات کشور، برای صدها تن زمینه کار فراهم می‌گردد.

وزیر احیاء و انکشاف دهات افغانستان گفت، آزمونی که در پیشرو دارد از آن پیروز به در خواهد آمد و آنچه را برای مردم بخصوص در ولایات دور دست وعده داده است، بر آن عمل می‌کند.

نصیر احمد درانی روز سه شنبه این سخنان را هنگام امضای ۸۸ پروژه انکشافی با سکتور خصوصی و شوراهای انکشافی که در ۱۷ ولایت کشور عملی خواهند شد، بیان کرد.

نصیر احمد درانی وزیر احیاء و انکشاف دهات افغانستان
نصیر احمد درانی وزیر احیاء و انکشاف دهات افغانستان

وی در ادامه گفت:

"امروز جمعاً ۸۸ قرارداد را امضا می‌کنیم که هزینه مجموعی آن، ۲۶۳.۱میلیون افغانی است و در دو بخش یعنی با عملی شدن ۱۰۹ قرارداد آن که مربوط به خدمات آب رسانی است، ۶۱۸۶۰ تن از باشندگان به آب آشامیدنی صحی دسترسی پیدا می‌کنند و بخش دوم آن بیشتر در بخش تقویت زراعت عملی می‌گردد."

به گفته درانی، کابل مشمول چهارده ولایتی است که بخش از این پروژه‌ها در آن عملی می‌شود.

ساخت دیوارهای استنادی، کانال‌های آب، سربندها، ذخیره گاه‌های آب و پل و پلچک شامل این پروژه‌ها است.

وزیر احیا و انکشاف دهات همچنان تأکید می‌کند که عدم دسترسی ۴۲ درصد باشندگان کشور به آب آشامیدنی صحی، معضل جدی است و بخشی از این پروژه ها، برای پایان این مشکل در ۹ ولایت دیگر اختصاص داده شده‌است.

قبلاً این وزارت گفته است که با عملی شدن برنامه میثاق شهروندی که تا یک سال دیگر در ۳۴ ولایت کشور عملی خواهد شد، بخصوص باشندگان روستاها به خدمات اجتماعی دسترسی آسان پیدا می‌کنند.

این وزارت می‌گوید در هشت ماه گذشته، بیش از ده هزار و هشت صد پروژه انکشافی را که برای هزاران تن زمینه کار را نیز فراهم کرده‌است، در بخش ساخت سرک، ایجاد بندهای آب، برق رسانی و غیره در این کشور عملی کرده‌است.

در این میان، جمعه الدین از نمایندگان شوراهای انکشافی ولایت پنجشیر و یکی از قرارداد کنندگان این پروژه‌ها با وزارت احیا و انکشاف دهات است.

وی گفت:

"بسیاری از مشکلات را که ما داریم، ولایت ما کوهستانی است در کنار اینکه با عملی شدن بخشی از این پروژه‌ها در پنجشیر مردم ما به آب آشامیدنی صحی دسترسی پیدا می‌کنند، خطر برف کوچ نیز دیگر محسوس نخواهد بود."

وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گوید، شرکت‌ها و شوراهای انکشافی قرارداد کننده به گونه جدی نظارت می‌شوند تا در عملی ساختن این پروژه‌ها به گونه معیاری و پایان آن در زمان مشخص، پابند باشند.

این وزارت همچنان تأکید می‌کند که تا پایان ماه روان خورشیدی بیش از هفتاد درصد بودجه انکشافی‌اش را بخصوص در دور دست‌های افغانستان به مصرف خواهد رساند.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG