لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۵۴

اولین برنده نوبل امسال اعلان شد


توزیع جوایز سال ۲۰۱۶ میلادی نوبل با اعلان این جایزه در بخش طبابت آغاز شد و یک دانشمند جاپانی استاد انستیتوت تکنالوژی توکیو حایز آن شناخته شد.

اهدای جوایز سال ۲۰۱۶ میلادی نوبل با اعلان برنده این جایزه در بخش طبابت آغاز شد. انستیتوت توزیع جوایز نوبل در استکلهم سویدن، یوشی نوری اوسومی دانشمند جاپانی استاد انستیتوت تکنالوژی توکیو را برنده جایزه بخش طبابت سال ۲۰۱۶ میلادی شناخت.

یوشی نوری اوسومی دانشمند جاپانی
یوشی نوری اوسومی دانشمند جاپانی

جایزه طب یکی از هشت جایزه نوبل به شمار می‎رود که در جریان یک هفته اعلان می‎شود و بعد همه این جوایز طی مراسم خاص به تاریخ دهم دسمبر به برنده‎گان آن توزیع خواهد شد.

جایزه نوبل که هشت ملیون کرون سویدنی معادل به ۹۳۰ هزار دالر امریکایی ارزش دارد، با اعتبارترینجایزه علمی است که به دانشمندان، نویسنده‎گان و فعالان داده می‎شود.
جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵ میلادی بر اساس وصیت سرمایه ‌دار و کیمیادان سویدنی آلفرد نوبل بنیان نهاده شد. آلفرد نوبل را بیشتر به خاطر اختراع دینامیت می‌شناسند که در ساختن مواد منفجره از آن استفاده شد.

آلفرد نوبل از استفاده نظامی اختراعش به شدت ناراحت بود و بعد از آنکه یک روزنامه او را "تاجر مرگ" لقب داد، خیلی متاثر شد و در آخرین وصیت‌نامه اش ۹۶ درصد ثروتش را برای بنیان گذاری پنج جایزه علمی اختصاص داد.

آلفرد نوبل در وصیتنامه اش نوشت که باید سود سرمایه او به پنج بخش مساوی تقسیم شود و به افرادی که مهمترین کشف یا اختراع را در بخش فیزیک، کیمیا، فیزیولوژی یا طبابت داشته‎اند، به نویسنده که در عرصه ادبیات بهترین اثر را خلق کرده‎است و به شخصی که بهترین کار را در زمینه ایجاد دوستی بین ملت‌ها، ازبین بردن یا کاهش نیروهای نظامی، برگزاری یا حمایت از گردهمایی‎های صلح‌ انجام داده‎است، اختصاص داده شود.

گفته می شود آلفرد نوبل به خاطر عناد شخصی که با یک دانشمند ریاضیدان داشت، جایزه برای ریاضیات تعیین نکرد.
گفته می شود آلفرد نوبل به خاطر عناد شخصی که با یک دانشمند ریاضیدان داشت، جایزه برای ریاضیات تعیین نکرد.

گفته می شود آلفرد نوبل به خاطر عناد شخصی که با یک دانشمند ریاضیدان داشت، جایزه برای ریاضیات تعیین نکرد.
با آن که وصیت‌نامه آلفرد نوبل، جوایز نوبل را بنیاد نهاد، اما ۵ سال وقت گرفت تا بنیاد نوبل تاسیس شد و بالاخره به تاریخ ۱۰ دسامبر سال ۱۹۰۱ میلادی نخستین جوایز نوبل اهدا شدند.
در سال ۱۹۶۸ میلادی جایزه نوبل در عرصه اقتصاد، توسط بانک مرکزی سویدن در فهرست این جوایز اضافه شد.
در مورد این که جایزه نوبل باید به چه کسانی داده شود، انتقاداتی هم وجود داشته است.

منتقدین می‎گویند، در برخی موارد سیاست‎ها تا موفقیت‌های واقعی افراد در تصمیم‌گیری جوایز نوبل ارجمندتر بوده است و از دادن جایزه صلح نوبل به هنری کیسینجر و "لی دوک تو" یاد می‎شود که خاطر اعاده و تحکیم صلح در ویتنام در حالی‎که جنگ در ویتنام همچنان ادامه داشت، حایز این جایزه شناخته شدند و در سال‎های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۸ میلادی مهاتما گاندی پنج بار نامزد دریافت جایزه نوبل شد، اما هیچ‎گاه این جایزه‌ برایش داده نشد.
خانم سیما سمر در سال ۲۰۰۹ میلادی از افغانستان برای دریافت جایزه صلح نوبل نامزد شده بود و جایزه همانسال برای یک فعال حقوق بشر چین داده شد.

XS
SM
MD
LG