لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۱۵

ملل متحد: برای متوقف ساختن خشونت در سوریه گام بزرگ برداشته شود


کمشنری عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر خواهان گام‎های فوق العاده برای متوقف ساختن خشونت‎ها در شهر حلب واقع در شمال سوریه شده و از شورای امنیت این سازمان خواست که حق ویتو در چنین مسایل مهم به اعضای محدود این سازمان داده شود.

در اعلامیه که امروز از سوی کمشنری عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر نشر شد، به نقل از زید رعد الحسین رئیس این کمیته آمده‎است که شورای امنیت این سازمان باید یک معیار را برای گرفتن جلو اعضای خود از حق ویتو در مسایل جدی مانند جتایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی ایجاد کند.

به گفته آقای حسین، محدود کردن حق ویتوی پنج عضو دایمی شورای امنیت، کشانیدن وضعیت سوریه را به محکمه جنایی بین المللی ممکن می‎سازد.

قبلاٌ، مسئله ارایه وضعیت سوریه در محکمه هاگ از سوی روسیه ویتو شده بود.

از دو هفته بدینسو که آتش بس در سوریه پایان یافت، شهر حلب هدف بمباردمان شدید قرار گرفت.

پس از این‎که امریکا روز گذشته اعلام کرد که در تلاش‎های متوقف ساختن جنگ در سوریه از این بعد با روسیه همکاری نمی‎کند، شورای امنیت ملل متحد دیروز برای برقرارساختن مجدد آتش بس در سوریه تلاش کرد ولی مسکو مانع آن شد.

جولیان اسانژ موسس و یکی لیکس می‎گوید، نشر اسناد محرم از سوی ویکی لیکس تا پایان سال جاری به یک ملیون سند می‎رسد.

آسانژ که امروز از طریق یک ویدیو کنفرانس در یک نشست در برلین صحبت می‎کرد، گفت این اسناد محرم مربوط به انتخابات امریکا، گوگل، جنگ‎ها، اسلحه و تیل است.

جولیان آسانژ در این مورد گفت:

"اسنادی‎که از سوی ویکی لیکس تا ختم سال ۲۰۱۶ نشر می‎شود، بسیار مهم است و در سه بخش بسیار مهم می‎باشد و در سه ایالت سه اداره قدرتمند را متاثر خواهد کرد و همچنان بالای معلومات که قبلاٌ در مورد انتخابات امریکا نشر بود نیز تاثیر خواهد گذاشت."

آسانژ ۴۵ ساله آسترالیایی که از سال ۲۰۱۰ میلادی بدینسو در سفارت ایکوادور در لندن پناهنده شده‎است افزود، ویکی لیکس فعالیت هایش را گسترده کرده و در حال حاضر با صد رسانه همکار است.

XS
SM
MD
LG