لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۱۹

در اثر حمله مسلحانه در کویته ۴ زن از قوم هزاره کشته شدند


در نتیجه تیر اندازی دو مرد مسلح موترسایکل سوار بر یک بس در شهر کویته پاکستان چهار زن از قوم هزاره کشته و دو تن دیگر به شمول یک زن زخمی شدند.

حادثه شام دیروز رخ داده‌است.

وزیر ایالتی بلوچستان، گروه لشکر جنگجوی را مسئول این حمله دانسته گفت، حمله کننده‌گان از سوی ادارۀ استخبارات هند حمایت می‌شوند.

این بس شام دیروز از مرکز شهر کویته، راهی منطقه هزاره تاون بود.

بس زمانیکه در چوک پودکلی رسید، از سوی دو مرد مسلح سوار بر موترسایکل متوقف گردید، یکی از آن‌ها داخل بس شده بر زنان سوار بر این بس شروع به تیر اندازی کرده و پس از آن فرار کردند.

این حادثه زمانی رخ می‌دهد که تدابیر امنیتی به خاطر آغاز ماه محرم در شهر کویته افزایش یافته و بر موترسایکل‌های قیودات وضع شده که دو نفر بر آن سوار می‌شوند.

عبدالرزاق چیمه مسئول پولیس شهر کویته به رسانه‌ها گفت، در این بس به شمول تعدادی از مردان، ۱۰ زن سوار بودند.

آقای چیمه افزود، در نتیجۀ تیراندازی این مردان مسلح چهار زن کشته شده و یک زن و یک مرد دیگر زخمی شده‌اند. زنان کشته شده همه شیعه مذهب، مربوط به قوم هزاره بودند.

یک منبع از شفاخانه «بی، ایم، سی» شهر کویته وضعیت صحی زن زخمی شده را نیز وخیم گزارش داده‌است.

سرفراز بگتی وزیر امور داخله ایالت بلوچستان پاکستان در یک نشست خبری یک بار دیگر ادعا کرد که در این حادثه ادارۀ استخبارات هند «را» دست دارد.

بگتی ادعا کرد که در این حادثه ادارۀ استخبارات هند دست دارد.
بگتی ادعا کرد که در این حادثه ادارۀ استخبارات هند دست دارد.

وی گفت:

"به هر تعداد سازمان‌های مسلح که در بلوچستان فعال اند، از سوی ادارۀ استخبارات هند «را» تمویل مالی می‌شوند. لشکر جنگوی مسئول حادثه بوده و ما می‌دانیم که این گروه را چه کسی حمایت مالی می‌کند و چه کسانی در افغانستان این گروه را سازماندهی می‌کنند. سازمان استخبارات هند «روا» و امنیت ملی افغانستان مشترکاً این لشکر را حمایت مالی نموده، جنگجویان‌اش را آموزش داده و همه حملات‌شان در افغانستان طرح و ترتیب می‌گردند."

اما مقامات افغان و هندی پیش از این همچون ادعا‌های پاکستان را رد کرده‌اند.

با آنکه مسئولیت این حادثه را به طور مشخص تاکنون کسی و یا گروهی به عهده نگرفته‌است، اما قبل از این، برخی از گروه‌های مسلح مانند لشکر جنگوی مسئولیت حملات بر مسلمانان شیعه را به عهده گرفته‌اند.

نواب ثناوالله وزیر اعلی ایالت بلوچستان این حادثه را شدیداً محکوم کرده و دستور داده‌است تا مرتکبین شناسایی و بازداشت شوند.

هر چند، حکومت ایالتی کنونی بلوچستان در جریان سه سال گذشته تدابیر امنیتی را در مناطق شیعه نشین افزایش داده، اما حملۀ که دیروز بر زنان هزاره صورت گرفت، در این اواخر بی‌سابقه بوده‌است.

XS
SM
MD
LG