لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۴۲

سرخط: امریکا در ۱۵ سال گذشته در افغانستان چه کرده‌است؟


روزنامه های چاپ امروز کابل سرمقاله ها و مطالب شانرا به کمک های بین المللی برای افغانستان و حضور پانزده ساله امریکا در افغانستان اختصاص داده‌اند.

اصلاح

روزنامه اصلاح در سرمقاله اش نوشته که هنوز هم توجه جامعه جهانی به افغانستان معطوف است.

سر مقاله نویس به کمک های وعده داده شده در نشست بروکسل برای افغانستان اشاره نموده و می‌نویسد که جامعه جهانی هنوز هم توجه زیاد به موضوعات مرتبط به افغانستان و افغانستان دارد.

سر مقاله نویس همچنان می‌نویسد که جامعه جهانی در پهلوی اینکه به افغانستان وعده کمک های زیاد نموده است ولی در کنار آن از حکومت می‌طلبد تا در عرصه های مختلف اصلاحات را نیز وارد نماید.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی، سرمقاله اش را به کمک های جدید وعده داده شده، اختصاص داده است و گفته است که این کمک‌ها نباید مورد سوء استفاده قرار گیرد.

در سرمقاله همچنین آمده است که نگرانی جدی وجود دارد که این کمک های یک بار دیگر به دسترس اشخاص و مافیای ملی و بین المللی قرار نگیرد.

سرمقاله نویس با اشاره به مسئولیت مسئولین گفته است که باید از مصرف این کمک‌های نظارت جدی صورت گیرد و از هر افغانی آن باید حکومت حساب بدهد.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله اش روی حمایت جامعه جهانی از افغانستان تمرکز نموده است و گفته است که کمک ۱۵.۲ میلیارد دالر که در نشست بروکسل به افغانستان تعهد شده‌است، نشاندهنده اینست که افغانستان تنها نیست و از حمایت جامعه جهانی برخوردار می‌باشد.

سرمقاله نویس در پهلوی کمک مالی جامعه جهانی از افغانستان، حمایت سیاسی را نیر مهم دانسته است و گفته است که باید حکومت افغانستان از فرصت های موجود استفاده نماید.

دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله اش از حضور ۱۵ ساله امریکا در افغانستان یادآوری نموده است و گفته است که امریکا در تعهدات اش ناکام مانده‌است.

نویسنده می‌نویسد که در ۱۵ سال گذشته کمک‌های قابل توجه به افغانستان صورت گرفته است اما امریکا و متحدین اش تعهد اصلی شانرا عملی نتوانسته اند.

به باور سرمقاله نویس تعهد اصلی امریکا، تأمین صلح و امنیت در افغانستان می‌باشد وی اضافه می‌نماید که در افغانستان نه امنیت وجود دارد و نه هم یک حکومت با ثبات.

سرخط

روزنامه سرخط در سرمقاله اش سوال را مطرح نموده است که: امریکا در ۱۵ سال گذشته در افغانستان چه کرده‌است؟

سرمقاله نویس با اشاره به دست‌آورد های موجود از مشکلات و چالش های هم یادآوری نموده‌است.

به نظر سرمقاله نویس جنگ در افغانستان جریان دارد و مردم با مشکلات گوناگون روبرو هستند و در پهلوی طالبان و سایر گروه های مخالف، داعش هم یک خطر جدی در کشور محسوب می‌شود.

ایمل سنجیده

XS
SM
MD
LG