لینک های دستیابی پذیر

وزارت مالیه: هدف تعیین شدۀ صندوق بین‌المللی پول را بدست آوردیم


وزارت مالیه افغانستان می‌گوید، در یک اقدام بی‌سابقه آنان توانسته اند تا در ربع سوم سال هدف تعیین شده صندوق بین‌المللی پول را بدست آورند.

مسئولین این وزارت می‌گویند، در سه ربع سال روان هجری شمسی ۱۳۲ میلیارد افغانی عواید را از گمرکات، مالیات و منابع غیر عایداتی به شمول تلیفون‌ها به دست آورده‌اند که به گفته آنان در پانزده سال گذشته بی‌سابقه بوده‌است.

در حالیکه برخی تجار ملی از موجودیت فساد در گمرکات و دیگر ادارات مالیاتی بیداد می‌زنند اما این وزارت این عواید را ناشی از اصلاحات وارد شده در گمرکات و ادارات مالیاتی می‌خواند.

اجمل حمید عبدالرحیم زی سخنگوی این وزارت روز یکشنبه در نشست خبری در کابل گفت، ۱۳۲ میلیارد افغانی هدفی بود که صندوق بین‌المللی پول آنرا به این وزارت تعیین کرده‌است.

اجمل حمید عبدالرحیم زی سخنگوی وزارت مالیه افغانستان
اجمل حمید عبدالرحیم زی سخنگوی وزارت مالیه افغانستان

وی افزود:

"سه ماه قبل ما توانستیم هدف تعیین شده صندوق بین‌المللی پول یا آی، ام، اف را بدست آوریم که این رقم در تاریخ پانزده ساله افغانستان بی‌سابقه بوده و ما توانستیم در سه ربع عواید چهار ربع را به دست آوریم."

آقای عبدالرحیم زی می‌گوید که در سال گذشته نیز صندوق بین‌المللی پول ۱۲۲ میلیارد افغانی عواید را برای حکومت هدف تعیین کرده بود که قبل از وقت تعیین شده تکمیل گردید.

در عین حال وزارت مالیه افغانستان می‌گوید که آنان در بخش‌های مختلف سهولت‌های زیادی را برای تجار افغان فراهم ساخته و پس از بررسی وضعیت کشور در بیشتر موارد با آنان مشوره می‌کند.

این در حالیست که اگر تجار افغان از یک سو از سهولت‌ها خوشحال اند از طرف دیگر از نبود همانگی و دوگانگی کار در گمرکات کشور شکایت می‌کنند.

یونس مهمند معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان به رادیو آزادی گفت که آنان اکثراً به دلیل مودجودیت فساد و ناهماهنگی در گمرکات در دو ولایت مالیه می‌پردازند.

محمد یونس مهمند معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان
محمد یونس مهمند معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان

وی در مورد گفت:

"به نظر من هیچ فردی توان جلوگیری فساد در گمرکات را ندارد چون از زمان تأسیس آن تاکنون فساد در آن وجود دارد، اموال باید در همه گمرکات یکسان محصول شود."

اما وزارت مالیه افغانستان می‎گوید که آنان اصلاحات زیادی را در گمرکات به میان آورده‌اند که به گفته آنان چهل و هشت درصد عواید سال روان میلادی نیز از درک گمرکات می‌باشد.

اما برخی از آگاهان اقتصادی به این نظر اند که عواید حکومت با وارد نمودن فشار بالای تجار و مردم عام بدست آمده و به گفته آنان با مقایسه ارزش پول افغانی در بدل دالر این عواید هنوز هم کمتر از گذشته می‌باشد.

گزارش از تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG