لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۵

سادات: خدمات رایگان صحی تلیفونی برای زنان افغان ایجاد شد


وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‎گوید، آنان خدمات رایگان تلیفونی را برای خانم‎ها در بخش صحی ایجاد کرده‎اند، تا مشکلات صحی شان را با موظفین صحی از طریق این خدمات در میان بگذارند.

معینیت جوانان این وزارت در یک ابتکار بی‎سابقه برای رسیده‎گی به این معضل خدمات رایگان تلیفونی را برای خانمان ایجاد کرده‎است.

در این برنامه صدای مشتریان ثبت نشده و شماره های تماس آنان نیز محفوظ می‎باشد.

معینیت جوانان این وزارت روز سه شنبه در سیمیناری‎که به مناسبت محو خشونت علیه زنان و تجلیل از روز کودکان دختر برگزار شده بود گفت، این خدمات کاملاً رایگان و قابل اعتماد برای دختران و زنان افغان می‎باشد.

در حا شیه این نشست از روز جهانی کودکان دختر نیز بزرگداشت به عمل آمد و اکثر اشتراک کننده‎گان نیز از مشکلات فرا راه دختران در افغانستان شکایت کردند.

سادات: ۱۲۰ شماره تماس بخش صحی جوانان است، دختران می‎توانند با تماس رایگان در مورد صحت شان مشوره بگیرند.
سادات: ۱۲۰ شماره تماس بخش صحی جوانان است، دختران می‎توانند با تماس رایگان در مورد صحت شان مشوره بگیرند.

کمال سادات معین جوانان این وزارت روز سه‎شنبه در سیمینار محو خشونت علیه زنان در کابل گفت:

" ۱۲۰ شماره تماس بخش صحی جوانان است، دختران می‎توانند با تماس رایگان در مورد صحت شان مشوره بگیرند، و اگر خانم‎ها خواسته باشند در مورد ادویه معلومات حاصل کنند به شماره ۱۶۶ تماس بگیرند."

رادیو آزادی این خدمات وزارت اطلاعات و فرهنگ را به گونه امتحانی تعقیب کرده‎است.

اما با وجود تماس‎های مکرر و دلایل نامعلوم قادر نشدیم تا برای دریافت مشوره فردی را در آنطرف خط دریابیم.

افغانستان یک کشور سنتی است و روابط در اکثر خانواده‎های این کشور طوری است که اکثراً دختران به دلایل مختلف مشکلات صحی شان را با اعضای خانواده‎های شان شریک ساخته نمی‎توانند.

این در حالیست که برخی اعضای کمیسیون حقوق بشر نیز از تعهدات عملی ناشده و حیف و میل میلیون‎ها دالر در بخش زنان در افغانستان شکایت می‎کنند.

قدریه یزدان پرست یکی از آنان در سیمینار محو خشونت علیه زنان در کابل گفت، برخی فعالان زن با استفاده از نام زنان افغان، پول زیادی را به دست آوردند اما طوریکه لازم بود کاری نکردند.

یزدان پرست: یک قشری از حامیان حقوق زن به وجود آمد که خود به اهداف خود رسیدند و زن افغان بینوا باقی ماند.
یزدان پرست: یک قشری از حامیان حقوق زن به وجود آمد که خود به اهداف خود رسیدند و زن افغان بینوا باقی ماند.

وی افزود:

"جامعه جهانی برای حقوق، آزادی‎ها و مبارزه با خشونت علیه زنان پول‎های زیادی را به این کشور وارد کرد متاسفانه که وضعیت زنان هنوز هم به طور اساسی تغییر نکرده‎است، در این میان یک قشری از حامیان حقوق زن به وجود آمد که خود به اهداف خود رسیدند و زن افغان بینوا باقی ماند."

یازدهم اکتوبر از سوی سازمان ملل روز جهانی دختران خرد سال مسمی شده اما حقوق آنان هنوز هم در این کشور پامال می‎شود.

خشونت‎های خانواده‎گی، بد، بدل، گهواره خویشی، ازدواج‎های زیرسن، عدم دسترسی به تعلیم و نابرابری‎های اجتماعی مواردی‎اند که دختران افغان هنوز هم با آن دست و پنجه نرم می‎کنند.

در عین حال مقام‎های حکومتی می‎گویند که آنان در امر رسیده‎گی به مشکلات زنان مصمم اند و به گفته آنان در این راستا گام‎های استوار برداشته شده و در آینده نیز تلاش‎ها ادامه خواهد داشت.

گزارش: تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG