لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۵۲

نادری: کار متوقف شده دو شهرک در کابل آغاز می‌شود


حکومت افغانستان با تخصیص دادن نزدیک به یک میلیارد افغانی کار اعمار دو شهرک رهایشی متوقف شده را دوباره آغاز می‎کند.

قرار داد آغاز دوباره کار این شهرک‎ها به روزسه شنبه میان وزیر شهر سازی و مسکن و نماینده‎گان شرکت‎های ساختمانی خصوصی در حضور اشرف غنی در ارگ امضا شد.

شهرک‎های حکیم سنایی غزنونی و بنایی، پروژه‎های اند که حکومت با پرداخت ۹۴۰ میلیون افغانی قرضه به تصدی‎های خانه سازی و بنایی کار اعمار آن را در کابل از سر می‎گیرد.

سید سعادت منصور نادری وزیر شهر سازی و مسکن گفت کار ساختمان این شهرک‎ها به دلیل پائین بودن سهم حکومت، نبود یک تضمین قوی، غیر عادلانه بودن قیمت‎ها و برخی موارد دیگر از دو سال به این طرف متوقف گردیده بود.

آقای نادری به روز سه شنبه حین امضای قراردادها با شرکت‎های ساختمانی در حضور رئیس جمهور در ارگ گفت اکنون اصلاحات در متن قرار داد شهرک‎ها بمیان آمده به زودی کار ساختمان آن آغاز می‎گردد.

نادری: کار پروژه‎ها از فردا آغاز می‎گردد.
نادری: کار پروژه‎ها از فردا آغاز می‎گردد.

او افزود:

"براساس اصلاحات وارد شده در قرارداد قیمت ساخت و ساز تا حدی به نفع دولت و مشتریان کاهش یافته‎است، مفاد مناسب برای تصدی‎های ساختمانی وزارت شهر سازی و مسکن در نظر گرفته شده‎است تضمین‎های معتبر مالی از شرکت‎های ساختمانی اخذ شده و کار پروژه‎ها از فردا آغاز می‎گردد."

وزیر شهرسازی و مسکن مبلغ سرمایه گذاری در دو شهرک یا د شده را که در کابل اعمار می‌شود یازده میلیارد افغانی خوانده و روی شفافیت کامل در امور پیشبرد کار این پروژه‎ها تاکید کرد.

کار ساخت و ساز شهرک‎های رهایشی حکیم سنایی غزنوی و بنایی که دارای هشتاد و چهار بلاک و ۳۷۸۰ اپارتمان می‎باشد در سال ۱۳۹۳ آغاز گردیده بود.

حکومت افغانستان پیش از این نیز با تخصیص هفت صد میلیون افغانی به وزارت شهر سازی و مسکن کار شهرک خواجه رواش را تکمیل و آن شهرک به بهره برداری سپرده شد.

از سوی هم گفته می‎شود کار ساخت پروژه‎های رهایشی حکیم سنایی غزنوی و بنایی توسط هفتاد شرکت خصوصی ساختمانی به پیش برده می‎شود.

حاجی مسعود به نماینده‎گی از شرکت‎های ساختمانی تعهد سپرد که پروژه‎ها را با شفافیت و مطابق پلان تکمیل و در اختیار متقاضیان قرار می‎دهند.

در این حال تاج محمد اکبر استاد اقتصاد و کارشناسان افغان از سرگیری کار این شهرک‎ها را یک گام مهم خوانده اما تاکید می‎کنند که در قسمت کیفیت شهرک‎ها با ید توجه لازم صورت گیرد.

اکبر: کار این شهرک‎ها هرچه زود تر به اکمال برسد به اساس همان کیفیتی‎که وجود دارد نه این‎که بی کیفیت کار کنند.
اکبر: کار این شهرک‎ها هرچه زود تر به اکمال برسد به اساس همان کیفیتی‎که وجود دارد نه این‎که بی کیفیت کار کنند.

​وی افزود:

" کار این شهرک‎ها هرچه زود تر به اکمال برسد به اساس همان کیفیتی‎که وجود دارد نه این‎که بی کیفیت کار کنند، این موثر است بخاطر آن یک تعدادی‎که بی سرپناه هستند صاحب سرپناه می‎شوند."

این درحالیست که وزیر شهر سازی می‎گوید امور ساختمان این شهرک‎ها را به شکل هفته وار و ماه وار بررسی می‎کنند.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG