لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۱۸

واکنش‌‌ها علیه حمله بر یک رادیو در دایکندی


اتحادیه ژورنالیستان افغانستان و فدراسیون بین المللی ژونالیستان حمله بر دفتر رادیو نسیم در ولایت دایکندی را شدیداً تقبیح کرده‎است.

مردان مسلح ناشناس شب چهارشنبه بر منزل مدیر مسئول رادیو نسیم حمله کرده، او را لت و کوب نموده و بر دفتر رادیو بمب دستی پرتاب کرده‎اند.

محمد رضا واحدی مسئول رادیو نسیم روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت، این مردان مسلح ناشناس او راتهدید کردند که کار رادیو را متوقف نماید.

مسئول رادیو نسیم: این افراد تهدیدم کردند.
مسئول رادیو نسیم: این افراد تهدیدم کردند.

​او افزود:
"من حس کردم که شخصی با مشت به صورتم زد، گیج شدم و افتادم به زمین، شخصی دیگر آمد با تفنگچه خود چند ضربه به سرم کوبید و از من خواست که کار خبرنگاری را رها کنم و می‎گفت که در این اواخر هر خبر را نشر می‎کنی، هواص خود را جمع کن."

مسئول رادیو نسیم در ولایت دایکندی در ادامه صحبت خود گفت، این افراد او را تهدید کردند، در صورتی که به پولیس اطلاع دهی، پسرت را می‎کشیم.

آقای واحدی اضافه کرد، این مردان مسلح پس از لت و کوب وی بمب دستی را به دفتر رادیو نسیم که در مجاورت منزلش قرار دارد، پرتاب کردندکه در نتیجه آن برخی وسایل آن‎ها تخریب شده، اما آنقدر نه که نشرات رادیو از بین برود.

واحدی گفت، نشرات رادیوی وی ادامه دارد.

رادیو نسیم از سال ۲۰۱۱ میلادی به این سو، در دایکندی و بامیان فعالیت دارد که در آن زنان نیز کار می‎کنند.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و مقامات محلی تا اکنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.
وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و مقامات محلی تا اکنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.

مدیر مسئول رادیو نسیم حمله شب چهارشنبه بر منزل و دفتر رادیو نسیم را کار قدرتمندان محلی خوانده و به گفته او آنانی را مسئول خواند که در ادارات دولتی کار کرده و دست‎های شان به فساد اداری آغشته اند.

در این مورد او افزود:

"من فکر می‎کنم که دست زورمندانی در این حمله دخیل اند که در حکومت محلی بر سر قدرت اند. زیرا ببینید که شبکه رادیو نسیم در صد متری ریاست امنیت ملی، واقع بود در غزب آن خواب گاه سرباران امنیت ملی قرار دارد و خواب گاه محافظان ولایت در جنوب واقع شده و در همان قسمت‎ها زندان ولایت دایکندی هم موقعیت دارد. به این ترتیب گفته می‎توانم که نیروهای امنیتی در اینجا حضور خیلی خوبی دارند و هر کسی جرأت این کار را ندارد. "

رحیم الله سمندر رئیس اتحادیه ژونالستان با نشر یک اعلامیه به خشونت‎های اخیر در ولایات مختلف افغانستان اشاره کرده از حکومت خواسته است تا عاملان این چنین حوادث را دستگیر و بازداشت نمایند.

فداراسیون بین المللی ژونالیستان می‎گوید، هر چند معلومات در باره این حادثه به ریاست امنیت ملی ولایت دیکندی به طور عاجل فرستاده شده، اما این ریاست دست به اقدام‎های فوری نزده‎است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و مقامات محلی تا اکنون در این مورد چیزی نگفتاند.

XS
SM
MD
LG