لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۵۴

رئیس اجرائیه حکومت افغانستان روز دوشنبه به عربستان می‌رود


عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت افغانستان

قرار است عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان روز دوشنبه در یک سفر رسمی عازم عربستان سعودی شود.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان شام دیروز به رادیو آزادی گفت:

"قرار است رئیس اجرائیه کشور روز دوشنبه به عربستان سعودی سفر کند، این سفر شان رسمی می‌باشد."

جاوید فیصل در بارۀ اجندای سفر عبدالله عبدالله به عربستان سعودی جزئیات بیشتر ارایه نکرد.

در این میان، سید جلال کریم سفیر افغانستان در ریاض در صحبت با رادیو آزادی گفت که آنها در ارتباط به سفر رئیس اجرائیه به ریاض، سرگرم آمادگی اند.

آقای کریم هدف سفر رئیس اجرائیه را تقویت روابط دو جانبه بین عربستان سعودی و افغانستان عنوان کرد. اما او هم در رابطه با اجندای سفر رئیس اجرائیه از ارایه معلومات بیشتر، خودداری کرد.

هر چند تاکنون معلوم نیست که رئیس اجرائیه با مقامات عربستان سعودی روی کدام مسایل بحث و گفتگو می‌کند، اما حکومت افغانستان قبل از این، ازعربستان سعودی در پروسه صلح و آشتی و دیگر بخش‌ها، کمک خواسته بود.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه حکومت افغانستان همچنان از سفر عبدالله عبدالله به پاکستان نیز یادآور شده که به گفته وی به دعوت نواز شریف صدراعظم این کشور صورت می‌گیرد.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه حکومت افغانستان
جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه حکومت افغانستان

وی گفت:

"پلان است که رئیس اجرائیه در ماه های آینده غرض مذاکرات طی یک سفر رسمی عازم پاکستان شود. در این سفر شان در پهلوی سایر مسایل سیاسی، اقتصادی و امنیتی، موضوعمهاجرین افغان زیر بحث گرفته می‌شود تا وضعیت بهتر گرددو در کل آنها فرصت های زمانی دیگر پیدا کنند تا با عزت به وطن شان برگردند. "

هر چند جاوید فیصل در مورد معیاد دقیق این سفر اشاره نکرد، اما برخی منابع به رادیو آزادی گفتند، رئیس اجرائیه شاید ماه نوامبر برای ملاقات با مقامات پاکستانی به اسلام آباد سفر کند.

سفر رئیس اجرائیه حکومت افغانستان به پاکستان در حالی صورت می‌گیرد که روابط اسلام آباد و کابل از چندین ماه به این سو، به تیره گی گرایده‌است.

اگر چه سفر رئیس اجرائیه باید تقربیاً شش ماه قبل صورت می‌گرفت، اما این سفر پس از حمله تروریستی مرگبار ۳۱ ماه حمل در کابل به تعویق افتاد.

مقامات افغان این حمله را کار شبکه حقانی مستقر در مناطق قباییلی پاکستان خواندند. حقانی گروه تروریستی است که امریکا و افغانستان هر دو از پاکستان می‌خواهند که بر ضد آن اقدامات جدی کند.

XS
SM
MD
LG