لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۱۹

عبدالله: تبعیض قومی بر وضعیت امنیتی کشور تأثیر منفی می‌گذارد


عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت افغانستان می‌گوید، در کنار بسا مشکلات دیگر تفرقه افگنی و تبعیض بالای روان نیروهای امنیتی افغان و در کل بر وضعیت امنیتی کشور تأثیرات منفی را به جا خواهد گذاشت.

وی روز دوشنبه در نشست عمومی شورای وزیران در کابل گفت، هیچ فردی و مقام دولتی حق ندارد تا سخنان ایراد نماید و یا عملی را انجام دهد که با عث تفرقه و جدایی میان مردم شود.

وی گفت:

"در عین حال شکی نیست که حلقاتی در گوشه‌های است که با استفاده از هر فرصت می‌خواهند مسایل قومی را دامن بزنند، این فقط به دشمن کمک می‌کند، مردم افغانستان باید در این عرصه آگاه باشند و اجازه ندهند که فردی با سرنوشت‌شان بازی بکند."

رئیس اجرائیه حکومت در حالی روی تعصبات قومی سخن می‌زند که در رسانه‌های اجتماعی بخصوص فیسبوک برخی گروه‌های هستند که به مسایل قومی دامن می‌زنند و به باور اکثر مردم این عمل‌شان به اشاره بی‌گانه‌ها صورت می‌گیرد.

در عین حال کبیر رنجبر یکی از آگاهان سیاسی افغان نیز تفرقه افگنی و تعصبات قومی را برای اتحاد و اتفاق کشور خطرناک می‌خواند.

کبیر رنجبر یکی از آگاهان سیاسی
کبیر رنجبر یکی از آگاهان سیاسی

آقای رنجبر گفت:

"تنظیم‌ها بر مبنای اقوام ایجاد شد و در برابر یکدیگر به جنگ پرداختند، خون که در چهل سال گذشته در نتیجه جنگ‌های داخلی میان اقوام ریخته شد حتی در جنگ علیه روس هم ریخته نشده‌بود."

به گفته آقای رنجبر همه ملت افغانستان بخصوص رهبران باید علیه تعصبات قومی، زبانی و سمتی مبارزه کنند.

در افغانستان همه اقوام برادر اند و بر اساس قانون اساسی همه دارای حقوق مساوی خوانده شده‌اند و رئیس جمهور نیز مکرراً گفته‌است که هیچ افغانی از افغان دیگر کم نیست و هیچ افغانی از دیگر افغان برتر نیست.

گزارش: تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG