لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۴۴

همه پناهجویان سوری که به امریکا رفته بودند شامل مکاتب شده‌اند


اکثریت پناهجویان سوری که وارد امریکا شده‎اند را کودکان تشکیل می‎دهند و اکنون همه آن‎ها شامل مکاتب اند.

یکی از این کودکان عبدالحمید آشیانه است که در مکتب متوسطه کاجانویلی شهر سنتیاگو امریکا مصروف آموزش زبان انگلیسی بوده و همیشه پدرش را یاد می‎کند.

مسئولان ادارات اسکان مجدد پناهنده‎گان و مقامات معارف امریکا، نگران چگونگی انطباق این پناهنده‎گان در محیط زنده‎گی و مکاتب در امریکا اند.

عبدالحمید ۱۲ سال عمر دارد، پدرش چهار سال قبل دفعتاً ناپدید شد و به باور خانوده اش امکان دارد، چشم از جهان پوشیده باشد. مادر عبدالحمید چند ماه پس از ناپدید شدن شوهرش با شش کودک خود از سوریه به اردن فرار کرد و در حال حاضر در شهر سینتیاگو امریکا زنده‎گی می‎کند.

بر اساس گزاراش وزارت امور خارجه امریکا، ۸۰ در صد از ۱۱ هزار پناهجوی سوری که سال گذشته وارد ایالات متحده شده، کودکان تشکیل می‎دهند.

بر اساس معلومات اداراتی‎که خانواده‎ها را برای اسکان مجدد و آشنایی شان به ایالات متحده امریکا کمک می‎کنند، این فیصدی پناهنده‎گان سوریه نسبت به گروه‎های پناهنده از دیگر کشورها در امریکا، بیشترین فیصدی را تشکیل می‎دهند.

اکثریت کودکان سوری در مکاتب عمومی در ایالات مختلف امریکا شامل شده‎اند.

مقامات اداره اسکان مجدد و مکاتب امریکا می‎گویند، کودکان سوری مانند دیگر جوانان مهاجر به چالش‎های فروانی روبر اند. زیرا آن‎ها کمتر انگلیسی می‎دانند.

جوانیتا چاویز یک معلم صنف دوم مکتب می‎گوید:

" من شاگرانی دارم که شماری از آن‎ها اعضای خانواده‎های شان را از دست داده اند."

به گفته وی، تعداد از آن‎ها به فراگیری دروس شان می‎پرداند و اما عده دیگر آن‎ها روی آنچه که بالای شان اتفاق افتاده، می‎اندیشند.

شماری این پناهجویان سوری در حالی در امریکا روبه افزایش است که کمپاین‎ها برای انتخابات ریاست جمهوری در امریکا ادامه دارند.

ترمپ پلان پذیرش ۶۵ هزار پناهجوی سوری به امریکا را، مشکلی بزرگی خواند.
ترمپ پلان پذیرش ۶۵ هزار پناهجوی سوری به امریکا را، مشکلی بزرگی خواند.

دو نالد ترمپ نامزد حزب جمهوری‎خواه در جریان مناظره دوم خود پلان هیلری کلنتن نامزد حزب دیموکرات امریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ارتباط به توسعه برنامه جذب پناهنده‎گان و پذیرش ۶۵ هزار پناهجوی سوری به امریکا را، مشکلی بزرگی خواند. او گفت، بعداً این پناهنده‎گان در داخل امریکا بحران ایجاد خواهند کرد.

اداره اسکان مجدد پناهنده‎گان و شماری از کارمندان مکاتب در امریکا، در مورد پناهنده‎گان مسلمان بخصوص سوریه نگران‎اند.

ایلن بیتی یکی از مسئولان ارشد کمیته نجات بین المللی به خبرگزاری اسو شستید پرس گفت:

"این نگرانی ماست که آن‎ها خود را در انزوا فکر می‎کنند، زیرا امریکا کشور اصلی شان نیست."

اناس کایل که در سال ۲۰۰۱ میلادی از سوریه به امریکا مهاجر شده و اکنون در شهر سنتیاگو یک داکتر است. وی می‎گوید، اکثریت کارمندان اداره پذیرش پناهنده‎گان به ما گفته‎اند که یگانه دلیل جذب این پناهجویان آن‎ها موجودیت کودکان در بین آن‎ها است.

برای آمنه مادر عبدالحمید مسئله مهم این است که می‎بیند، پسرش انگلیسی می آموزد و در محیط مکتب عادت کرده‎است. او دو سال قبل در اردن برای پیدا کردن یک لقمه نان برای کودکانش تلاش می‎کرد.

XS
SM
MD
LG